Nihat Kahveci;

"İlk yarıdaki derbide sunmadıkları her şeyi bu iki takım bu maçta bizlere sundular. Her şeyi sundular 6 tane gol, kaçan penaltı, penaltı mı değil mi? Kırmızı kart, 10 kişi kalmalar yok, yok… Beşiktaş tarih yazdı yine, Beşiktaş Kadıköy’de 10 kişi kalmasın tehlikeli oluyor. Bir kere kazanırsın olur ama 2005, 2020 ve 2023 4’er gol… 1-1 yaparsın 2-1 yaparsın tamam derim 10 kişi 4 gol öyle kolay kolay değil her takım atamaz.

Maç öncesi Beşiktaş takım olarak daha oturmuş halde geliyor dedik ama Şenol Güneş simsiyah giyinmiş, ben sahanın içine konsantre olacağım, tribünle işim yok, ne derlerse desin ben takımıma konsantre olacağım görüntüsündeydi. Devre arasındaki müdahalelerle maçı aldı, bir pozisyon dışında sahada olmayan Aboubakar’ı Cenk’i takımda tuttu. 10 kişi takımda özellikle Salih’i takımda tutup pas atsın adına, redmond gibi çabuk bir adamı oyuna alarak maçı çevirdi.

Hoş geldin Redmond. Neden böyle dedim çünkü hikâyenin sonunu yazamıyordu, İstanbulspor maçında hikâyeyi güzel bir  son buldu ama derbide ansiklopedi yazdı. Penaltıdan daha ilginç olanı ise derbi diyoruz ve hakem atıyoruz Halil Umut Meler tecrübeli hakem VAR neden çağırmaz? Şampiyonluğa gidilen bir yol… Penaltının penaltı ile alakası yok, Arda havuza atlar gibi atlamış.

"DERBİ TARİHİNDE BİR İLK OLDU"

"İlginç bir maçtı, ilginç maç olduğunu şundan söylüyorum maçta Valencia topun başına geldi, penaltı noktasına yürürken Beşiktaş ve Galatasaraylılar eğer bir mekanda izliyorlarsa birbirlerine sarıldılar eğer gol olursa, yandık! Demişlerdir. 2-0 olsa maç dönmezdi. O penaltı kaçtıktan sonrada Fenerbahçe dağıldı, sanki her şey bitmiş modda idiler. Zaten rakip 10 kişi kalmış hâlâ üçlü defans ile oynuyorsun, rakip 10 kişi kalmış o Pedro’ya nasıl dayandın? Jesus’a acaba gen nakli mi yaptılar? İlk yarıdaki Jesus’a ne oldu? Bir yere kaçırdılar, genlerini mi değiştirdiler. Gözümüzde büyütmedik dönelim o güne yine aynı şeyleri konuşuruz ama bugün de bunları konuşurum. Genlerini mi değiştirdiler… Beşiktaşlı futbolcuları alkışlayan Fenerbahçelileri de kutluyorum, bu derbi tarihinde bir ilk oldu.