Beşiktaş, Gedson’un yokluğunda silik bir ilk yarı oynadı. Gedson’un hatlar arası toplu, topsuz hareketliliği olmayınca Ghezzal ve Masuaku yarım alanlarda topla buluşunca kendilerine duvar olabilecek oyuncular aradılar, bulamadılar. İlk 45’te Beşiktaşlı oyuncular birbirlerine enlemesine çok uzak kaldılar. Birinci alan ile ikinci alan arasındaki pas temposu düşük kalırken, üçüncü alanda da atakları hep ortalarla sonlandırmak zorunda kaldılar. İlk 20’de Beşiktaş sürekli orta deneyip derinde kalabalık savunan Kayserispor karşısında net pozisyon bulamadı.

Mane’den soğuk duş

28’de Alex Oxlade-Cenk Tosun ikilisinin dar alanda geliştirdiği pozisyon aslında Beşiktaş’ın ana hücum stratejisi olmalıydı yani öne doğru yakın ve seri paslarla birbirlerine yakın oynamalıydılar. Zaten takımın en önemli iki hücum kozu Aboubakar ve Ghezzal’ın en verimli oynayabildikleri hücum biçimi tam da bu! Ancak devrenin kalanında da birkaç oyuncu hariç herkes enlemesine çok geniş pozisyon alıp ayaklarına top beklemeye devam ettiği için Beşiktaş ilk yarıda temposunu yeteri kadar yükseltemedi.

İkinci yarıda Beşiktaş’ın temposunun yükselmesini sağlayan ise Kayserispor’un attığı gol oldu. Arka direkte bomboş kalan Mane’nin golü Beşiktaş üzerinde ani soğuk duş etkisi yarattı. 47-62 arasındaki 15 dakikada bu sezonki ofansif açıdan en etkili Beşiktaş’ı izledik. Zaten başlı başına gol tehlikesi etkisinde olan Ghezzal kornerleri varken ilk yarıda özellikle sağ köşeden neden başka oyuncular korner kullanmayı denediler, hiç anlamadım!

Hayat öpücüğü!

Ghezzal kornerinde Aboubakar’ın kafası Siyah-Beyazlılar’a hayat öpücüğü oldu. 6 dakika sonra ise günün çalışkan isimlerinden Salih, Oxlade Chamberlain’e çok klas bir asist yaptı. 72’deki oyuncu değişikliklerine kadar 25 dakika iyi bir Beşiktaş izledik.

Kalan süre, oyuna gireni çıkanı yabancı kuralına göre muhasebe edersek kadronun ne kadar dengesiz kurulduğunu bir kez daha gösterdi. Bu kalan sürede Beşiktaş sadece 3 puanı koruyacak şekilde oynayabildi. Maça gelenler ise haklı olarak daha fazla gol atıp farkı artırarak skoru korumalarını tercih ederlerdi.

Ali ECE / Fanatik