Kokartı ne olursa olsun, en iyi hakem, oyunun içinde öne çıkmayandır, bunu bilir, bunu söylerim... Zorbay Küçük, kokartı FIFA... Lider Trabzonspor’un Beşiktaş ile oynadığı maçın 28. dakikasında tartışmalı bir pozisyon var, yoruma da oldukça açık.

Ghezzal sağdan indi, Batshuayi de onunla birlikte soldan rakip ceza alanına hareketlendi, ancak Denswil topsuz alanda golcü futbolcuyu engellemek istedi, ondan sıyrıldı, Ghezzal’ın pasında topu aldı, bu Puchacz kayarak hamle yaptı. Bu hamlesinde sol ayağıyla Batshuayi’nin direkt kaval kemeğine vurdu, orta hakem ‘devam’ dedi. Bu kareye baktığımız zaman hem penaltı hem de kırmızı kart. Hadi Küçük atladı, peki Erkan Engin sen ne iş yaparsın? Yalnız Batshuayi’nin Denswil’i geçerken faul yaptığı iddia ediliyor, ki bana göre faul değil... Ortada bir engelleme söz konusudur, sabaha kadar tartışırım.

Kaldı ki Zorbay Küçük, iyi bir yönetim gösteremediği gibi maçını kontrolünü de elinde bir türlü tutamadı, abuk - subuk düdükler çaldı. Bakın, daha önce de yazdık-çizdik, söyledik, bu sezonun şampiyonu Trabzonspor’dur, helal olsun onlara, aslan gibi takır - takır futbol oynuyorlar, alın teri döküyorlar, çoktaan hak ettiler, bilesiniz.

***

Trabzonspor emin adımlarla, hedefe gidiyor, karışanı - edeni yok! İlk yarıda Beşiktaş’ın yoğun baskısı altında kaldı, gedikler verdi, buna karşın en net pozisyonu 17’de Djaniny ile buldu. Tecrübeli futbolcunun ayağı kaydı, takımını da bir golden etti! 

Evet, Beşiktaş’ta yeni teknik direktör Ismael, görücüye çıktı. Kuşkusuz bu tip kan değişimleri her takıma pozitif yansımalar yapar, bunu dün bir kez daha gördük. Valerian Ismael, belli ki 3-4-3 sistemini Kartal’a monte edecek, olabilir. Neticede bu sistem elinizin altındaki oyuncu grubuyla doğru orantılıdır. Eğer aksamıyor, skor tabelasına rakamsal anlamda olumlu yansımalar yapıyorsa bence hiç sakıncası yok. Tabi ki takımın oyununa da pozitif yansıyorsa tamam, tıpkı dünkü gibi...

Tabi ki Trabzon’un da eksiği - gediği var, bu da Beşiktaş’ın işine yaramadı değil... Özellikle ilk yarıda Kartal, lidere yoğun bir baskı kurdu, topla oynama yüzdesini hep elinde tuttu. Ama bu özelliklerini golle taçlandıramadı malesef!

***

İkinci yarıda Avcı’nın Cornelius hamlesi 56’da golü de birlikte getirdi. Hüseyin’in asistinde Ersin’in hatasını iyi değerlendiren golcü futbolcu, bordo-mavili ekibi öne geçirdi. Ersin kardeş, o pozisyonu lütfen izle... Niye çıkıyorsun, ben anlamadım? Ancak bu gol, Kartal’ın hızını kesmeye yetmedi.

69’de Ghezzal’ın düşürülmesinden kazanılan penaltıyı Batshuayi kullandı, kaleciyi ters köşeye yatırdı, ama direğe takıldı!  İki dakika sonra Rosier, sağdan indi, çaprazdan ve de dar açıdan skoru eşitledi. 

Larin efendi, sen nasıl profesyonelsin? Siopis’in o pozisyonda müthiş tahriki var, peki sen ona niye uyuyorsun, yüzüne tokat atıyorsun, kızarıyorsun, arkadaşlarını yalnız bırakıyorsun!

Ismael’in elbette elinde sihirli değnek yok, ancak Beşiktaş’ı uzun bir aradan sonra ilk kez bu kadar iştahlı ve de savaşcı gördüm.

Bilal MEŞE / Milliyet