Gazeteci Kenan Başaran Beşiktaş gündemini duhuliye.com için özel değerlendirdi

Kenan Başaran şu ifadeleri kullandı: 

Beşiktaş'ın transfer politikası için biz gazetecilerin fikir yürütmesine gerek yok. Çünkü zaten teknik direktör Şenol Güneş'in talebiyle üç bölgeye transfer yapılması planlanıyor. Bu Konya'da futbol şubesinin sorumlusu Emre Kocadağ da resmen açıkladı. Transfer konusunda Şenol Güneş'ten hiçbir zaman net bir cevap alamazsınız. Konya'da bu soru ona da soruldu. Hoca, öyle bir cevap verdi ki, Beşiktaş her bölgeye transfer de yapabilir hiç yapmayabilir de... Hoca, olasılıklara göre durumun değişebileceğini söyledi. Misal Dele Alli iki maçta patlama yapar o zaman orta alan kimseyi almayabilir! 
Diğer yandan kesin olan şu ki Beşiktaş bir golcü alacak. Üstelik bunun banko olması gerekiyor. Malum Aboubakar'a çevrilmiş gözler. Son iki maçın alınması psikolojik olarak Beşiktaş'ı yeniden havaya soktu. Üzerine bir de Aboubakar gelirse söz konusu hava daha da artar. Bu noktada Aboubakar'ın bir önceki ayrılığındaki tartışmaları bir kenara koyuyorum. Bu konu, transfer gerçekleştirildiğinde elbette hem ona hem yöneticilere sorulur. 

Herkes orta alana da transfer şart deniyor. Gedson ve Josef gibi iki as isimle, Necip ve Atiba gibi iki tecrübeli yedek varken. Yanı sıra Dele'nin de 6 numarada bile düşünülmesi opsiyonu varken.. Hocanın beğendiğini sık sık söylediği Berkay Vardar da bir başka opsiyon. E bir de şurada 2 ay önce milli takıma neden alınmıyor diye fırtına kopartılan Salih Uçan var! 
Ama Güneş, anladığım kadarıyla eldeki oyunculardan istediği ideal kurguyu yapma umudunu yitirmiş. Saiss'i Konya'da 55 dakika orta sahadada oynatıp Gedson'un hücum hattında kullanması da bunun bir göstergesi. 
Sol bek transferi sanırım Masuaku'nun son dönem performansıyla askıya alınmış gibi. Bu durumda takviye istenen üçüncü bölge stoper olur. Ki Montero'nun gidişi de bu talebi doğruluyor. Güneş, Beşiktaş'taki önceki döneminde de stoper sorununu çok yaşadı. Ama Vida-Pepe gibi iki uluslararası stoperle şampiyonluk yaşayamadığını da hatırlatalım. Üç yerli mecburiyetinden dolayı Mert ve Cenk büyük avantaja sahip. Diğer şanslı da Tayyip Talha.. Normal şartlarda Saiss-Talha ikilisi düşünüldüğünde Beşiktaş yedek stoper mi alacak? Welinton ve Emrecan hocanın sevdiği tabirle 'sayısal' ihtiyacı karşılayamıyor mu?

Beşiktaş'ta teknik direktör  değişimi yapılırken kamuoyunun seslendirdiği argüman neydi? "Takım iyi ama Valerien Ismael yetersiz" ... Şimdi gelinen noktada üç kilit bölgeye üç banko transfer düşünülüyorsa, Valerien'in günahı neydi? Ekonomik açıdan da düşündüğümde bence Beşiktaş'ın santrfor dışında bir transfer dışında transfere ihtiyacı yok. Güneş, elindeki oyunculardan verim alma mecburiyeti var. Dünya Kupası arası onun için büyük şans olarak gösterilmişti. Ama hoca bu konuda soru sorulmadığı halde iki üç defa kendisi "4 oyuncu kupaya gitti, bazı oyuncular sakattı ve 15 gün de izin yaptık" diyerek, "Yani bana Dünya Kupası arasında neden takımı istediğin noktaya getiremedin demeyin" diyor! Ben bahaneyi kabul etmiyorum. Çünkü sözünü ettiği isimler; Saiss, Weghorts ve N'Koudou zaten iyi durumda olanlar. Burada hocadan istenen Salih'i, Kerem'i, Emrecan'ı, Tayfur'u, Dele'yi, Meraş'ı vs bir tık üste çıkarmaktı.
Transfer falan diyoruz ama bir de Ghezzal var. Bugün yarın sahalara dönmesi bekleniyor. Bu da bence başlı başına yeni transfer gibi olacak.