İşte Pehlivan’ın açıklamaları:

“LİGE EN HAZIR TAKIM BEŞİKTAŞ”
Beşiktaş – Sivasspor maçını stadyumda canlı takip ettim, çok keyif aldım. Bir kere şunu söyleyeyim. Bu ligde fizik kapasitesi en üst seviyede olan takım Beşiktaş. Hem takım olarak, hem de oyuncuların bireysel performansları olarak kesinlikle en iyi durumdaki takım. Weghorst olsun, N’Koudou olsun, Gedson olsun, hemen herkes kendi kapasitesinin en üst sınırlarında oynuyor ancak bence bir isim var ki ona özel bir parantez açmak lazım, o da Salih Uçan. Salih şu anda bana göre lige en iyi başlayan ve en iyi performansı gösteren oyuncu durumunda. Hocanın taktiğine ve isteklerine olan sadakati de üst düzeyde. Rakiplere baktığımızda Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor daha oyuncu kadrosunu ve sahadaki oyunlarını oturtabilmiş durumda değil. Bu yüzden Beşiktaş’ın şu anda bulunduğu bu seviye çok kıymetli.

“HÜCUM OYUNCULARI ÇOK FORMDA”
Beşiktaş’ın öne çıktığı konulardan belki en önemlisi hücum oyuncularının hepsinin çok formda olması. Weghorst inanılmaz bir başlangıç yaptı. Golleri kadar etrafındaki oyuncuları oynatması ve servisleriyle de dikkat çekiyor, takım savunmasına dahi önemli bir katkı sağlıyor. Muleka gollerin atmaya başladı, o da çok formda. Ghezzal oynadığı ilk iki maçta da skor katkısı yaptı. N’Koudou inanılmaz bir oyun çıkarıyor. İç sahada taraftarla birlikte bambaşka bir oyun oynuyor. Deplasmanlarda da özellikle geçiş oyunlarında takıma büyük faydası olacak bir oyuncu. Daha bu takıma Ghezzal ve Josef gelecek. Onlar geldiğinde Valerien Ismael’in rotasyonu nasıl kullanacağını göreceğiz, buna da tatlı bir telaş diyelim.

“3’TEN SONRA DÜŞÜYOR DEMEK TAKIMA HAKSIZLIK”
Beşiktaş hem Alanya, hem Karabük, hem de Sivas maçlarında 3 golü yakaladıktan sonra rakiplerine pozisyonlar verdi ama bu, oyuncularda olan bir düşüşü göstermez. Bir kere Alanyaspor maçında oyunculardan kaynaklanan bir puan kaybı olmadı, orada büyük bir teknik arıza vardı. Valerien Ismael’in yanlış hamleleri sebebiyle 3-0’dan 3-3’e gelen ve puan kaybıyla sonuçlanan bir maç oldu, bunu o zaman da dile getirdik. Ancak ne Karagümrük, ne de Sivasspor maçlarında Beşiktaş, 3-1 sonrası puan kaybı riski yaşamadı. Bu maçta puan kaybeder dedirtmedi. 90 dakikanın 75-80’inde Beşiktaş hakimiyetinin olduğu müsabakalarda dahi “Beşiktaş 3’ten sonra düşüyor” diye ezber bir laf edersek bu takıma büyük haksızlık etmiş oluruz. 90 dakikanın 75-80’inde oyunun kontrolü Beşiktaş’ta. Beşiktaş bu anlamda da her hafta üzerine koyarak devam ediyor.

“DELE ÇOK DAHA İYİ OLACAK”
Dele Alli kalitesi tartışılmaz, çok önemli bir oyuncu. Beşiktaş’ta da çok güzel bir atmosferde, iyi bir başlangıç yaptı. Fizik olarak eksik olduğu, maç eksiğinin bulunduğu çok açık. Süre aldıkça bu eksiklerini de kapatacak, çok daha iyi olacak ve yeteneklerini istediği ölçüde sahaya yansıtmaya başlayacaktır. Burada önemli olan nokta şu: Dele Alli tarzı oyuncular, yanındaki oyuncuların iyi performans göstermeleriyle birlikte daha da yükselir. Dele Alli’nin etrafında da bu anlamda büyük bir zenginlik var, çok iyi oyuncular var çevresinde. Önünde asist yapabileceği önemli golcüler, sağ ve sol kanatlarında skorer oyuncular. Dediğimiz gibi Josef ve Ghezzal’in gelmesi onun da yaratıcı özelliklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlayacaktır.

“TÜM YOLLAR ONA ÇIKIYOR”
Rakiplerin halen oyuncu transfer ettiği ve ideal 11’lerini halen bulamadıkları, bunca transfere rağmen de halen oyuncuya ihtiyaç duydukları bir ortamda Beşiktaş takım kurgusunu tamamladı gibi duruyor. Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray’da olduğu gibi Beşiktaş’ın da bir stopere ihtiyacı var, hatta stoper dışında farklı mevkilerde oynama becerisi olan yerli bir oyuncuya ihtiyaçları var. Burada da bütün yollar aynı isme çıkıyor, Kaan Ayhan. Beşiktaş ya da bir başka kulüp kendisini kadrosuna dahil edebilir mi bilmiyorum ama yapabilirlerse büyük avantaj olacağı kesin.

Doruk KOÇ / Duhuliye