Hepimizin bildiği gibi günümüzde tüm dünyada en popüler spor dalı futboldur. Ülkemizde futbol karşılaşmalarının yapıldığı irili ufaklı 200’e yakın stadyum bulunmaktadır. İstisnalar hariç, hiçbir spor kulübü kullandığı stadyumun sahibi değildir. Bu stadyumların tamamına yakınının tapuları devlete – Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne aittir. Bazılarının sadece,  “üst kullanım” hakları belli bir bedel karşılığında, ya 10 yıllık ya da 49 yıllık sözleşmelerle kulüplere verilmiştir. Mevcut stadyumlarını incelediğimizde; Süper Lig’in 4 büyük kulübü olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un stadyum isimleri sık sık gündeme gelmektedir. İncelendiğinde, kulüplerin ev sahipliği yaptığı stadyumların, resmi olarak kendilerine ait olmadıklarını görmekteyiz. Şöyle ki;

BEŞİKTAŞ;

Bütün arazinin tapusu Spor Bakanlığına bağlı Gençlik ve Spor Müdürlüğüne aittir. Beşiktaş sadece üst kullanım hakkına sahiptir. İlk zamanlarda ismi, İnönü, Mithatpaşa olan stadyumun kullanım hakkı, 8 Şubat 1998 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Beşiktaş Kulübü arasında imzalanan sözleşme ile Beşiktaş Kulübüne 49 yıllık intifa hakkı verilmiştir. Sözleşmenin tapuya tescil tarihi olan 27 Mart 1998 tarihinden itibaren kullanım hakkı Beşiktaş Kulübüne ait olmuştur. Beşiktaş Kulübü birkaç firma sponsorluğundan sonra Eylül 2023 tarihinde TÜPRAŞ ile 2023-2024 sezonundan başlamak üzere 3 sezon için geçerli olmak üzere stadyum isim hakkı ve reklam sözleşmesi imzaladı ve ismi Beşiktaş TÜPRAŞ Stadyumu oldu. 2023/24 sezonu için anlaşma bedeli, başarı primi dahil toplamda 230.383.150 TL+KDV’dir. 2024/25 ve 2025/26 sezonlarına ilişkin tutarlar 2023/24 sezonuna ilişkin belirlenen tutarlara Türkiye İstatistik Kurumu’nca yayınlanan TÜFE oranı eklenmesi suretiyle bulunacaktır.

FENERBAHÇE;

Arazi ve stat kulübün ama yasa gereği o eski dönemlerde kulüpler mal edinemediğinden, stat Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne hibe edilmiş. Stadyumun tapusu Gençlik ve Genel Müdürlüğüne aittir. Üst kullanım Fenerbahçe’de. 2015 yılında Yıldız Holding ile 90.000.000 $ karşılığında 2024-2025 futbol sezonu sonun kadar stadyumun isim, reklam ve tanıtım haklarını içeren anlaşma imzalanmıştır. Bu süre içinde Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi ismi ile anılacaktır.

GALATASARAY;

Bütün arazinin tapusu Spor Bakanlığına bağlı Gençlik ve Spor Müdürlüğüne aittir. Galatasaray sadece üst kullanım hakkına sahiptir. 1933-1935 yılları arasında Devlet ile yapılan görüşmeler sonunda o zamanlar şehrin dışında bulunan Mecidiyeköy’de geniş bir arazi devlet tarafından Galatasaray’a yapılacak stadyum için tahsis edildi. 1936 yılında devletten alınan yardımla inşaata başlandı ama hafriyat aşamasında kaldı. 1940 yılında arazi yıllık sembolik bir ücretle 30 yıllığına Galatasaray’a kiralandı. Stadyum için verilen taahhütlerin kulüp tarafından yerine getirilememesi üzerine işi, o günkü ismi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü olan şimdiki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü üstlendi ve 1959 yılında inşaata başlandı. 1961 yılında Galatasaray ile yeni bir anlaşma yapıldı ve Stadyumun üst kullanım hakkı Galatasaray’a verildi. 2009-2010 sezonunda Galatasaray’ın, Türk Telekom ila yaptığı anlaşma ile 80.000.000 dolar karşılığında Stadyumun ismi Ali Sami Yen spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu oldu. 2023 yılının Haziran ayında da Galatasaray ile Rams Global arasındaki yeni anlaşma ile stadyumun ismi Ali Sami Yen Kompleksi Rams Park oldu.

TRABONSPOR;

Şenol Güneş Spor Kompleksindeki stadyum hazineye, Spor Bakanlığına bağlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne aittir. Kanun gereği dolgu alanlarının tapusu yoktur. 66 yıl hizmet veren Hüseyin Avni Aker Stadyumunun eski ve yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2018 yılında yıkılmasıyla, Kavaklı Meydanının üstlendiği tarihi spor kimliği de değişmiş, yerine Millet Bahçesi yapılması planlanmıştır. Ağustos 2023 tarihinde Trabzonspor, Akyazı Stadyumu’nun isim sponsorluğu için ‘Papara’ şirketiyle 5 yıllık sözleşme imzaladı. Stadyumun yeni ismi ‘Papara Park’ oldu. Trabzonspor bu anlaşmadan 1 milyar 416 milyon TL gelir elde edecek. Böylece Trabzonspor, Şenol Güneş Spor Kompleksi içinde yer alan ve 1 sezondur isim sponsoru bulunmayan Akyazı Stadyumu’nun sponsorluk anlaşması ile iyi bir gelir elde etmiş oldu.

| Türk Spor Ajansı