Deneyimli gazeteci Fatih Doğan, Beşiktaş gündemini Duhuliye.com için değerlendirdi.

Beşiktaş efsanesinden Kerem Atakan Kesgin'e tavsiye! Beşiktaş efsanesinden Kerem Atakan Kesgin'e tavsiye!

İşte Doğan’ın açıklamaları:

“GEDSON FERNANDES MARKA TRANSFERİ”

Beşiktaş şu ana kadar Gedson ve Saiss transferlerini yaptı. Gedson Fernandes, Ismael hocanın sistemine son derece uygun bir oyuncu. Kalitesi tartışılmaz. Gedson Fernandes aynı zamanda Beşiktaş’ın bu sezonki marka transferi olacak. Yeni sezonda Beşiktaş’ın forma satışı olarak da büyük beklentilerinin olduğu bir oyuncu. Rakip camiaların bu transferi halen gündemde tutmaları Beşiktaş yönetiminin ancak elini kuvvetlendirir. Rakipler konuşurken Beşiktaş oyuncuyu çoktan renklerine bağladı ve yeni sezon planlamasını yapıyor.

“SAISS İYİ TRANSFER”

Beşiktaş’ın bir diğer transferi de Romain Saiss. 32 yaşında. Üçlü stoper hattının ortasında ve solunda oynayabiliyor. Beşiktaş’ın Saiss transferi sonrası bence en az 1, hatta 2 stoper transferine ihtiyacı var. Welinton ve Montero Beşiktaş’ın beklentilerini bir türlü karşılayamadı. Bu oyuncuların yerine daha üst seviye savunma oyuncularına ihtiyaç var. Saiss için yıllık ücret de söylendiği gibi 1,5 milyon Euro civarındaysa Beşiktaş için iyi transfer diyebiliriz.  Beşiktaş’ta daha önce bu mevkide oynayan Vida’ya yıllık 3,9 milyon Euro ödeniyordu. Buradan baktığımızda Beşiktaş maaş bütçesinde de yüzde 60’lık bir tasarruf sağladı diyebiliriz.

“WEGHORST’TA EN BÜYÜK HANDİKAP…”

Beşiktaş’ın santrforda önceliği Hollandalı Wout Weghorst. Alternatif olarak ise Sörloth konuşuluyor. Buradan Valerien Ismael’in istediği, düşünülen santrfor tipiyle ilgili bir çıkarım yapabiliyoruz. Beşiktaş pivot oynayan, hava toplarında etkili, önde basan, pres yapan bir santrfor arıyor. Weghorst’un maaş şartları ve kiralık olarak transfer edilebilir olması böyle bir oyuncu kalitesine göre çok uygun şartlar olarak gözüküyor. Ben bu tarz transferleri bilirim. Oyuncular sizin teklifinize hayır demez, hatta gelirim der ama sizi bekletir. Weghorst da şu an bunu yapıyor. Beşiktaş’ın teklifini bekletiyor. Önce İngiltere’ye bir bakacak, sonra Almanya’da takım arayacak. Beşiktaş’ın teklifine yakın bir teklifi bulamazsa Beşiktaş’a tamam diyecek. Tabi burada Beşiktaş’ın yıllar sonra Avrupa kupalarında olmaması da oyuncu için handikap olarak karşımıza çıkıyor.

“RIDVAN’IN 6,5 MİLYON EURO’YA SATILDIĞINA İNANMIYORUM”

Rıdvan Yılmaz’ın 6,5 milyon Euro karşılığında satıldığına inanmıyorum. Ben Rıdvan’ın 3,5 milyon Euro garanti + 2 milyon Euro bonuslar karşılığında transfer olduğunu duydum, bu anlamda değerinin çok altında bir anlaşma denilebilir ancak burada yönetimi de suçlamıyorum. Oyuncu sözleşmesinin son sezonuna girdiği için bedelsiz olarak ayrılma durumuyla karşı karşıya kalınabilirdi. Beşiktaş bu yüzden oyuncuyu biraz da satmak zorunda kaldı diyebiliriz.

Doruk KOÇ /   Duhuliye