Önder Özen'in yatığı açıklamalar şu şekilde: 

Bir takımın kırılması, dökülmesi, psikolojik olarak maçta bozulması bazı şeylere bağlı. Diğer takımın içinde yok iken bir coşku yakalaması da rakibinizin yaptıklarna bağlı. 

Beşiktaş için şöyle bir şans vardı, Beşiktaş kaleye gitmez iken bir gol attı rakibi kendi kalesine gol attı. Golü kendi kalesine atan oyuncunun morali bozulur mu? bozulur. Kalecinin o golü yediği için bozulur. Bütün takım "ne kadar gereksiz gol yedik" diye düşünür. Antrenör ekibi "ne oluyor burada, kendi kalemize vurduk" der. 

Rakip bunu demiş siz kaleye gitmez iken bu sizi psikolojik olarak maçta bir üstün duruma getirir. skor olarak zaten getirdi. Ondan sonra o Konya takımı birde pozisyon gereği olmayan bir ikinci sarı kartta eksik kaldı. Antrenör ekibi; ne yapıyorsunuz çoocuklar? hem kendi kalemize vuruyoruz bir de 10 kişi kalıyoruz. Konya moral olarak geri düştü. Her şey Beşiktaş'ın bu kadar lehine iken Beşiktaş'ın kaleye gidememesini nasıl açıklayacağız? Taraftar nasıl açıklayacak? Bunun tek bir tane sebebi olmaz ki. Bunun tek sebebi yönetimin beceriksizliği başarısızlığı değildir. O bir etkendir ama başka etkenler de vardır. 

Oyuncuların forum, forumsuzluğu.
Fizik olarak  yeterliliği, yetersizliği.
İyi antreman yapıp, yapmaması.
İyi bir taktik, iyi bir stratejiyle oynayıp, oynamaması.
Takım bütünlüğü, heyecanı.

Ben Beşiktaş'ta formda oyuncu çok seçemiyorum, sayamıyorum.

Aboubakar iki tane makas atıyor, sonra bir şut 2 feyk gösteriyor sonra rakipten kurtuluyor sol ayak içi nefis bir gol atıyor. O 4-5 saniyeyi çıkaralım maçta izenecek bir şey yok. Beşiktaş rakibi 10 kiş iken rakibinini fizik olarak bükemedi, rakibi iki tane psikolojik darbe yemiş. 

45. dakikada rakip kendi kalesine gol atmış, ikinci devre oynanıyor 55'nci dakikaya geliyoruz. 55'nci dakikada Beşikta A takımı çıkıyor, Beşiktaş genç takımı geliyor. Rakip 10 kişi ve orada 1-0 Beşiktaş önde yazıyor. Beşiktaş genç takımı o maçı bitirir bir şekilde. Fizik olarakta baş eder. 10 kişilik rakibiyle baş eder. 

Benim anlamadığım tek bir sorun yok. Transfer yapılamadı tamam evet yapılamadı onu gördük. Geçen seneki Beşiktaş'a 2-3 tane ilk 11 oyuncusu gelseydi Beşiktaş şimdi 7 maç 21 puan yapabilirdi. Yönetim o konuda sınıfta kaldı ama oyuncular, antrenör ekibi sınıfı geçti mi?

Aboubakar kendi performansındaki dalgalanmayı, düşüşü görmüş ve bireysel antrenörünü çağırarak hemen önlemini almış. Darısı Beşiktaş'ın başına keşke o antrenör biraz Beşiktaş'la da ilgilense fena olmazmış.