Beşiktaş'ın eski futbolcularından İlhan Mansız, son Konyaspor maçı ve Aboubakar transferini yorumladı..

İlhan Mansız yaptığı açıklamada;

''Mert’i geçen hafta öve öve bitiremedik, herhalde nazarımız deydi bilemeyeceğim. Konya deplasmanında performansı gerçekten Beşiktaş’ı ayakta tutan, rakibin farklı öne geçmesine engelleyip daha sonra da galibiyet almasında rol aldı. Maça şansız talihsiz başladı, sadece bununla değerlendirmemek lazım. Ama kaleciler için böyle anlar çok şansız, telafisi olmayan bir pozisyondur. Kurtarışlarıyla, oyuna çıkışıyla Mert’i geçen hafta çok övdük, belki birazda orada Rosier'in gereksiz bir geri pası, artık burdada defans oyuncularının kaleye attıkları pasları hesap ederek, kalecinin hata yapabileceğini düşünerek, topu direk çerçevenin olduğu yere değilde, biraz sağına biraz soluna bulunduğu pozisyona göre oynamakta fayda var. Ama burada sanırım Mert kendine fazla güvendi, sahanın azizliği de olabilir, top son anda ayağının altından sekti. Maça böyle başlamak bir kaleci için gerçekten çok zor, fakat bu şoku üzerinden çabuk atarak daha sonra yaptığı kurtarışlarla özgüvenli bir şekilde, güven vererek oynamaya devam etti.


Bu maçta Konyaspor övmek lazım, en son yenilgisinide 15 Ekim de Antep karşısında almış. Taktiksel anlamda İlhan hocayla birlikte çıkış yakalayan bir ekip, geçen sezondan itibaren bunu istikrarlı bir şekilde devam ettiren bir ekip. Beşiktaş’ta kadro derinliğine baktığımızda hocanın eli kolu zaten bağlı. Sonuçta orta sahada Salih Uçan kullanamadı, Saiss'i Sosa il  birlikte  ön libero çift altı olarak oynattı. Biraz defansif bir anlayıştı iki ön libero ile oynamak. Cenk Tosunu ileri uçta kullanmaya çalıştı, fakat Cenk Tosun da zaman zaman pozisyonunu yadırgadı diyebilirim. 

Saiss'e ayrı bir parantez açacağım, gerçekten ön liberodaki performansı inanılmazdı, şunu da gözardı etmemek lazım, stoperde Tayyip Talha ile birlikte riske edip, Saiss orta sahada mı oynatmak gerekiyor, yoksa Saiss'i stoper ikilisi ile başlayıp, Tayyip ile birliktemi oynatmak lazım .

Beşiktaş ikinci yarıda yaptığı değişikliklerle oyunu kopardı diyemeyiz, ilk yarıda dağınık bir Beşiktaş vardı, özellikle pas bağlantıları kopuktu. Dediğimiz gibi şu an için hocanın elinde kısıtlı bir kadro var, bu kadroyla çok iyi oynamadığı bir maçtan üç puanla dönmesini bildi, bu da şampiyonluk yarışından ben henüz kopmadım, iddiamı devam ettiriyorum sinyalini verdi.  Üçte üç yapmayı başardılar, önümüzdeki transfer döneminde eğer takviyeler ve sakat, cezalı oyuncuların katılmasıyla, hoca dümenin başına geçip tekrar kontrolü eline alıp Beşiktaş iyi bir konuma getirebilir.


Son saniyede gelen gol, Beşiktaş için çok önemliydi, beraberlik halinde bile yarıştan kopmuş olacaktı. Galatasaray derbi‘den galibiyetle ayrıldı, son maçta Hatay'ı farklı yendiler, ve yolunda emin adımlarla devam ediyor. Bu sefer aradaki puan farkı 12’ye çıkmış olacak, en azından taraftarı camiası oyuncularının da ümitlerinin azaldığını görecektik. Beşiktaş her zaman bir kolej takımı, golden sonra yedek kulübesinin sahadaki oyuncularla, birlikte aynı anda sevinmesi, bu tarz yapıda bir futbol takımı olduğunu gösterir. Önemli olan kötü oynadığı bir karşılaşmadan galibiyet almasını bilmek. Beşiktaş Konya’da rakiplerini ben bu yarıştan kopmadım sinyallerini verdi.

Beşiktaş’ın şu anda birden fazla pozisyona transfer ihtiyacı var. Aboubakar futbolcu olarak inanılmaz güçlü yetenekli ve Beşiktaş taraftarının da benimsediği, çok sevdiği bir oyuncu. Ben sadece Sergen hoca dönemindeki tutumundan dolayı,  şampiyonluğa giderken kendini sakat gösterip oynamamasına biraz yatırgadım. Ama futbolculuğuna hiçbir şey diyeceğimiz yok. Yırtıcı, güçlü, gol vuruşları olan bir futbolcuyu tarif edersek, Bir nevi Abubakar'ı tarif ediyoruz. Weghorst kadar hava toplarında çok etkili değil, ama Beşiktaş’ın aradığı kan olabilir.''