İşte İlhan Mansız'ın görüşleri;

''Son 11 maçında, 1 mağlubiyet, 3 beraberlik, 7 galibiyet istatistik olarak çok iyi,ancak görüntü olarak bizi çok fazla tatmin etmedi. Seyir zevki olarak, rakibine karşı oyun üstünlüğü kuramayan bir Beşiktaş, ama buna rağmen kazanmasını bilen bir Beşiktaş var. Başakşehir maçında da bu tablo ortaya çıktı, Rakip 10 kişi kaldıktan sonra, ben aslında Beşiktaş tarafından çok daha baskılı, daha üstün bir oyun planıyla, rakibine karşı oynamasını bekliyordum. Ama skor açısından önemli bir 3 puan aldı.

Beşiktaş’ın oyun yapısını incelememiz gerekiyor, elindeki oyuncu grubuyla hafta içi yaptırdığın antrenmanlarda, hocanın belirli bir oyun planını oyunculara işlemesi ve bunu takıma adapte etmesi gerekir, bu da zaman alan bir süreçtir. Evet belki Şenol güneş sezon ortasında Beşiktaş’a geldi, fakat şu ana kadar kendisinden beklenen, puan olarak demiyorum oyun olarak Bayağı bir eskisine nazaran geride. Buradaki soru işareti, Hocanın takım üzerinde ne kadar etkisi var? o önemli. Ya da ilk geldiği dönemdeki oyuncu kalitesi şu anki oyuncu kalitesinden çok mu farklıydı, bu soruları cevaplamak gerekiyor.

Aboubakar Beşiktaş’a geldiği günden beri çok istekli çok arzulu, her maç takıma faydalı olmak için uğraşan, çaba veren, yapısı gereği kuvvetli bir oyuncu. Evet sakatlıkları var, ama bu sakatlıklara rağmen yine fiziki açıdan güçlü olması nedeniyle şu an için o dezavantajı kapatabiliyor. Beşiktaş’a geldiğinde kondisyon olarak hazır mıydı? Bu tempoya alışık mıydı? Değildi. Aboubakarla birlikte çift forvet oynamak ister miydim? Çift forvet sistemi ben futbolu bırakmadan bitmişti, neticede ben de Lucescu döneminde tek forvet oynadım, en son çift forvet oynadığım dönem 2002 milli takımında, zaman zaman Beşiktaş'daki ilk sezonumda Ahmet Dursun'la çift forvet oynuyorduk, eğer çift forvet oynatan bir hoca olsaydı Aboubakar gibi bir futbolcu ile oynamak isterdim.

Masuaku konusu ince ve detaylı bir konu, derin bir konu. Birincisi Masuaku'nun gerçekten kronik bir rahatsızlığı var mı? Varsa Beşiktaş’ta kalması önümüzdeki yıllar için ne kadar faydalı olabilir? faydalı olmayacaksa da artık Masuaku oynatılmalı mı? Yani hocanın yeni sezonla ilgili planlamasını şimdiden yapması gerekir. Masuaku istatistiğine baktığımızda, 22 maç, 2 gol, 3 asist yapmış, ben biraz eskilere gideyim, sol bekin daha etkili olabileceği, Beşiktaş’ta oynayan eskilerin hatırladığı ve benim birlikte  oynamak istediğim sol beklerden biri, ofansif anlamda takıma çok faydalı olan bir isim Marcus Munch. 6 gol atmış 21 asist yapmış, bir sol bek için 21 asist, şu an Masuaku bunun üçte birini oynamış, evet gol de oranı yakalamış, ama asistte bayağı bir fark var. Masuaku'nun biraz daha etkili olması gerekiyor. Evet defansın arkasına çıkması, koşuları, ofansif yönü bunların hepsini kabul ediyorum, ama bu kadar çok defansın arkasına sarkabilen bir oyuncunun daha fazla etkili olması gerektiğini düşünüyorum. istenen 2,2 milyon Euro çok büyük para değil, fakat burada önümüzdeki senenin bütçe planlaması ve kadro planlaması çok önemli. İyi bir alternatif oyuncu olabilir ancak alternatif bir oyuncu için 2,2 milyon Euro harcanmalı mı? Buda ayrı bir soru işareti..''