İspanyol basınından Marca başta olmak üzere dış basında Roman Abramovich'in Türkiye'de kulüp satın alacağına dair haberler gündem oldu. Rus iş adamının Türkiye'de yaşadığı ve futbola yatırım yapmak istediği ileri sürülürken bu kulübün Beşiktaş olacağı konuşuldu.

Beşiktaş'ın eski divan kurulu başkanı Yalçın Karadeniz, bu konuyu Duhuliye'ye değerlendirdi.

Karadeniz, bu iddiaları boş hayal olarak nitelerken şu ifadeleri kullandı:

"BEŞİKTAŞ'IN YÜZDE 49 HİSSESİNİ İSTEYEN ALABİLİR AMA..."

"Piyasada konuşulan isimler bu işin ticaretini yapan insanlar. Beşiktaş Kulübü'ne talip olanlar olabilir. Ama bunların tabii bir takım yöntemleri var. Biz şirketleşmiş durumundayız. Bunun yüzde 49 hissesi piyasada dolaşıyor. Yüzde 51'i de Beşiktaş Kulübü'ne aittir. Dolayısıyla Beşiktaş Kulübü hisse satmadığına göre, yüzde 51 hissesine sahip olduğuna göre kimse onda söz hakkı olmadan bir yeri satın almak istemez. Yani piyasadaki yüzde 49 hisseyi toplayabilir. Ama azınlıkta kalır. Çünkü idarede yetkisi olmaz."

"YÜZDE 51 İÇİN GENEL KURUL KARARI GEREKİR"

"Bir de Beşiktaş Kulübü'nün şu anda böyle bir tasarrufu, böyle bir düşüncesi olmadığına göre yüzde 51 hissesini elinde tuttuğuna göre, ki Beşiktaş tüzüğünde de var, hisselerin satımıyla ilgili genel kurul böyle bir karar vermeyeceğine göre böyle bir şeyin boş hayal olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş'ın yüzde 51 hissesi elinde duruyor. Beşiktaş'ın hisselerini, gayrimenkullerini 'Ben satıyorum' diye satamazsınız. Böyle bir şey olmaz. Bunun için genel kurul kararı gerekir. Diğer satışta olan hisseleri herkes satın olabilir. Bunlar boş konuşmalardır. Beşiktaş'ta böyle bir durum yok. Beşiktaş'ı satın almak kimsenin harcı değildir. Kulübün dinamikleri buna müsaade etmez her şeyden önce."

Duhuliye.com / ÖZEL HABER