Beşiktaş maça belki kadrodaki en iyi 11 oyuncusuyla birden başlamadı ama maçtan önce Şenol Güneş’in de açıkladığı gibi en hazır 11’iyle sahaya çıktı. Şenol Güneş, ilk maçtaki skoru da hesaba katarak rövanştaki doğru oyun stratejisini oyuncularına başarıyla benimsetmiş. Masuaku yokken sadece kağıt üzerinde mevkisi Masuaku ile aynı gözüken bir oyuncu yerine Onur Bulut ile başlaması son derece doğru bir tercihti. Asıl mevkisi ofansif sağ bek olan Onur Bulut’un ilk maçta sağ ön, rövanşta ise sol bekte %100 taktiksel disiplinle aynı oranda verimli oynaması açısından da oyuncuyu takdir etmek gerek.

Beşiktaş turu geçmek için ilk yarıda nasıl oynaması gerekiyorsa o şekilde oynadı. Kiev’deki ilk maçın birinci devresinden farklı olarak merkezden açık vermedi. Bushchan gerçekten çok iyi bir kaleci, yaptığı kurtarışlarla turun düğümünün daha erken çözülmesini engelledi ama tabii Beşiktaş’a rakip olan her iyi kaleci Aboubakar’ın onları çaresiz bırakan kuantum santrforluğu deneyimini yaşayacaktır!

52’de Aboubakar’ın attığı gol müthiş keyif veren bir futbol anıydı: Kamerunlu futbol sanatçısı üç Kievli karşısında adeta topla dans etti, çok hızlı bir şekilde sahada sadece kendisinin görebileceği açıyı buldu ve vurdu.

Önemli ve değerli

Muhammed Ali’nin boksörlüğünün futbol versiyonu gibiydi. Gol sonrası sarı kart görmesine sebep olan tavrı, büyük ihtimal ilk maç sonrası yanlış anlaşıldığını söyleyen Lucescu’nun Afrika açıklamasına karşıydı.

Aboubakar Beşiktaş için bu sezon her zamankinden de önemli ve değerli. Yani Aboubakar için Kamerun-Afrika ne anlam ifade ediyorsa, Aboubakar da birçok genç Beşiktaşlı için benzer değer ve anlamda.

Şimdilik son sözüm, maç sonu tribünlerden yükselen Şenol Güneş tezahürat için: Yönetim sezonun kalanı için o tribünlerden yayılan mesajı çok net şekilde anlamalı!

Ali ECE / Fanatik