Mustafa Demirtaş şunları paylaştı:

Beşiktaş'ın oyuncuyu satın alma opsiyonuyla kiralayacağı konuşuluyor. Beşiktaş'ın aslında bonservisiyle almak istediği bir oyuncu mantıklı olan yolda bu. 

Çünkü hemen bir şeyleri değiştirmesi çok çok mümkün olmayan bir oyuncu belki bazı eksiklerini giderirse Beşiktaş, pasaportunu da kullanarak yeniden ona değer kazandırıp, Avrupa'ya geri satma planı var gibi geliyor.

Tek sezonluk kiralamaktansa ise belli bir 12 Milyon Euro bedelle Nice transfer etmişti, biraz daha aşağısında Beşiktaş satın alma opsiyonlu kiralar ise yatırım yapmış gibi olacak.

Orta sahada hareketleri, top kapma becerisi, dripling becerisiyle dikkat çeken bir oyuncu. L. Moskova'da bu özelliği ile dikkati çekip Nice transfer oldu. Orada bazı eksikliklerinden dolayı istediği sıçramayı yapamadı.

Beka Beka Beşiktaş'ın mevcut pozisyonunda ne yapar?

Beka beka bir 6 numara oyuncusu, ideal oyunu 6 numara için çok uygun ama zorlarsanız 8 numarada oynayabilir. Beşiktaş onu hem 6 hem d e8 numarada kullanırız diye düşünüyorsa en azından kısa vadede hata yapabilir. 

Öne çıkan en önemli iki özelliği atletizm ve top kapma becerisi, çok geniş alanda oynayabiliyor, dönen toplarda çok enerjik, rakibini çok kolay yakalayabiliyor. Fransız enerjik orta saha denilince akıla ne geliyor ise o Beka Beka'da mevcut. Sezgileri çok kuvvetli, ayağa yatarak top kapmada becerisi çok iyi, top kapma başarısı 5 maçta 150.

Şenol Güneş'in sevdiği oyun sistemi olan rakip sahada pres yapmaktır, pres olmasa da rakibi önde karşılamak isteyen bir teknik direktör bu tip takımlarda 6 numara olarak çok iyi iş görebilecek bir futbolcu.

Fransa'da istediği sıçramayı yapamamasının sebebi ise topu kazandıktan sonra yapıtkları hâlâ eksik bir oyuncu, pas konusunda eksik bir oyuncu, maç başına 0,3'lük kilit pas ortalaması var yani nerede ise kilit pas veremiyor ve biraz daha garanti paslara yöneliyor. İsabetli paslarını genelde geçiş oyunlarında yapabiliyor. Dengesiz savunmalarda daha etkin, yerleşik savunmalarla karşılaştığında eksik kalabiliyor pas özelliği çünkü oyun görüşü inanılmaz geniş değil, pas becerisi inanılmaz becerikli değil bu konularda bir Hadziahmetovic değil.

Pas konuları dışında Hadziahmetovic'den iyi olabilir ama pas konusunda Hadziahmetovic daha vizyon sahibi, daha geniş alanı görebilen bir orta saha. Bir diğer özellik ise skora katkısı düşük. Tüm kariyeri boyunca iki gol, dört asistti var. Şut denemeleri var, kendisine bu konularda güveniyor ama genelde şut ortalaması düşük.

Beşiktaş'ta bu eksikliklerini tamamlarsa pasaportu güçlü bir oyuncu Fransa genç milli takımında denenmiş bir oyuncu, savunma, top kapma,  dripling ve enerjisi çok iyi buna biraz daha pas becerisi eklerse, oyun görüşü eklerse, şut becerisi eklerse, 8 numarada bile kullanılabilecek seviyelere gelirse, Avrupa'ya yüksek fiyatla satılabilecek bir oyuncu.