"Konumuz yabancı oyuncu sayısıydı." diyen Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, "Nasıl olmalı, ne zaman olmalı? Biz bu çalıştayın ilkini yaptık. Güzel sonuçlar var. Enteresan fikirler var. Esas amacımız, artık önümüzü görebilir, istikrarlı modelin, o modelin hazırlanıp, açıklanıp en az 5 yıl boyunca devam etmesi. Arkadaşların yaptığı çalışmaya göre, biz bu kuralı değiştiren ülkeyiz dünyada. Son 18 yılda 10 kere değiştirmişiz. Değiştirmemizin altında bir mantık da yok." dedi.

"NET BİR KARAR VERMEDİK"
Yabancı sayısıyla ilgili net bir karar vermediklerini söyleyen Ali Koç, "14 yabancıya geçtikten sonra Avrupa'ya katılan Türk katılımında çeşitlilik olmuş. Akhisar, Sivas, Konya gibi... Ama kısacası biz kulüpler olarak Federasyonumuzla beraber bu işin adını koyacağız." ifadeleini kullandı.

Başkan Koç, "Son dönemde yerlilerin maliyeti de arttı. Biz kadro planlaması yapacaksak, önümüzü 5 sezon görmek istiyoruz. Ahmet Nur Çebi de buna benzer şeyler söyledi. Federasyonun bizimle beraber çalışma arzusunu motive edici buluyorum. Biz kulüpler olarak, federasyonumuzla bu işin adını koyacağız. Kulüpler Birliği olarak kendimiz bir pozisyon alalım ondan sonra federasyonla bir çalıştay yapalım." şeklinde konuştu.

"30 YAŞ ÜSTÜ YABANCI OLMASIN DEDİ"
"Biz gençlere en az süre tanıyan ligiz." diyen Koç, "Biz iyi oyuncu bulmakta sınıfta kalıyoruz. Doğru yabancı seçimi üstünde çok konuşuldu. Bazı arkadaşlar 30 yaş üstü yabancı olmasın dedi. Biliyorsunuz yabancılar son kontratında bize geliyor." ifadelerini kullandı.

Ali Koç, "Sayın Çebi, kendi penceresinden haklı. 7+4'e göre planlamamı hazırladım diyor. Haksız kimse de yok. Temmuz 1'de transfer başlıyor, temmuzun sonunda bize söylendi. Biz kadro planlamasını yapacaksak, önümüzü yarım sezonluk, bir sezonluk değil, 5 sezon görmek istiyoruz" dedi.