FERNANDO'YA KIRMIZI KART!

Dakika 31: Cenk'in Bünyamin'e müdahalesi ve Saiss'ın Wright'a faulü. Sarı kartı bulunan Fernando'nun serbest vuruşu hemen kullanması?

Bülent Yıldırım: İki oyuncuyu da topa doğru müdahale etmeye çalışıyor. Küçük bir ayağa temas var. Hakem görüyor, hakim. Haji Wright'a Saiss'ın yaptığı ayağının üstüyle net bir faul. Bu pozisyon faul. Hakemin faul vermesi son derece doğru. Karta da gerek yok, ondan yana da sıkıntı yok. Bu tarz durumlarda, hakem önce ihlalin olduğu noktaya sprey sıktı, sonra barajın bulunması gereken yere geldi, oraya da sıktı. İlk anda yapması gereken şey, eğer baraj kurduysa ve iki tane noktayı işaretlediyse, Fernando'ya düdüğümü bekle demesi gerekiyordu. İhlal yerini işaretleriniz, barajı işaretlersiniz, bunları yaparken serbest vuruşu kullanacak oyuncuya düdüğünü gösterirsiniz. Bunu göstermenizin nedeni, buradaki prosedürün tamamını yönetecek kişi benim. Ben düdük çalmadan kullanırsanız, prosedürel sarı kartı gerektirir. Buradaki sıkıntı, Fernando'nun almış olduğu net bir sarı kart var. Hakem yerine giderken, beklenmedik anda Fernando atışı kullanıyor. Nuri Hoca, "Eyvah" diyor çünkü bu kuralı biliyor. Erken kullanım söz konusu. Hakem hukuku ne gerektiriyor, ikinci sarı karttan Fernando'nun ihracı gerekiyor. Burada prosedür atlanmış.

"İHRAÇ EDİLMESİ GEREKİYORDU"
Deniz Çoban:
Cenk'in pozisyonunda sarı kart olduğunu düşünüyorum. Top önündeyken, orada bir topa yaptığı hamle gecikiyor. Bir darbesi olduğunu düşünüyorum. İlk etapta avantaj oynatmış olsa bile ilk hareketin sarı kart olması gerektiği fikrindeyim. Saiss'ın Wright'a müdahalesinde faul doğru. Cenk'in hareketinin sarı kart olduğunu düşünüyorum. Çok tehlikeli bir basma olduğu fikrindeyim. Burada sarı kart gösterse daha doğru olurdu. Serbest vuruş yönetiminin baştan sona sorunlu bir yönetim olduğu fikrindeyim. Fernando, hakem düdüğümü bekle derken, önüne doğru eğilmiş topla ilgileniyor. Belki de hakemin dediğini görmüyor ya da duymuyor. Mete Kalkavan tecrübesinden şu beklenir, oyuncunun sağlıklı olarak onu görmesi için onun dikkatini çekmesi gerekir. Düdüğünü açık bir şekilde, serbest vuruşu kullanacak oyuncuya gösteriyor. Daha sonra barajı adımlayarak gidiyor. Bu sırada oyuncu tekrar topu eline alıyor, aslında almaması gerekiyor. Topun yerde sabit olması lazım. Mete Kalkavan'ın haberi yok, oyuncunun topu eline aldığından. Barajı çizdirdikten sonra sırtını dönerek yer almaya gidiyor Mete Kalkavan. Başından sonuna sorunlu devam eden serbest vuruş yönetiminin sonunda, bir oyuncu hakemin izni olmadan başlıyor. Bu oyuncunun sarı kart var. Normal şartlarda bu oyuncunun ihracı bekleniyor. Bu kadar basit bir konudan oyuncu ihraç mı edilir ama kural, istenen bu. İhracı bu.

Seçim Demirel: Cenk'in pozisyonunda basma var mı, çok net bir şey söyleyemiyor. Hakemin avantaj kararını destekliyorum. Sonrasında yapılan fauldü. Faul atışı sırasında Mete Kalkavan'ın bütün bu serbest vuruşu yönetim şeklinde ciddi anlamda sıkıntı vardı. Oyuncuya açık bir şekilde, göz teması görerek bekle demesi gerekiyordu. Bence sesli bir iletişim kuruluyor burada. Muhtemelen düdüğümü bekle dedi burada, oyuncu burada bu ikaza rağmen erken başladığı için kurallar gereği ikinci sarı karttan ihraç edilmesi gerekiyordu.

Fırat Aydınus: Gol öncesi Saiss'in Wright'a faulü doğru. Fernando'nun düdük çalmadan faulü kullanması sarı kart gerektirir. Öncesinde de Mete Kalkavan söylüyor düdükten önce kullanma diyor ama sarısı da vardı Fernando'nun.

ABOUBAKAR'IN PENALTI BEKLEDİĞİ AN
Dakika 73: Aboubakar'ın penaltı beklediği an

Deniz Çoban: Benim açımdan tartışılacak bir tarafı yok. Oyuncu topu karşısında görmüş, hareketli, amacı bu topu bir şekilde kendine göre ayarlamak. Arkadaki Antalyasporlu oyuncunun tek bir şansı var, beyazlı oyuncunun üzerinden çok fazla yükseğinden geçerse, bu pozisyonda beyazlı oyuncu avantajlı yitirmiş olur. Diğer türlü kırmızı oyuncu, bütün şansını kaybetmiş. Yapabileceği hiçbir şey yok. Aboubakar kendini ayarlamış ve topa doğru hamlesini yaparken, Ömer Toprak şansını kaybettiğini biliyor. Aboubakar'ın hiçbir şekilde denge kuramayacağını biliyor, iki ayağı da yerden kesilmiş, artık oyuncuyu en ufak bir temasın düşüreceği noktada belinden itiyor oyuncuyu. Tartışmasız net bir penaltı ve sarı kartı gerektirir. Bu bir itmedir, itme pozisyonlarında VAR'ın çok fazla hareket alanı yoktur. Oyuncunun bu itmeden ne kadar etkilendiği, etkilenmedi hakemin kontrolündedir. Mete Kalkavan, görüyor, çok net bir şekilde yeterli bulmadım diyor. Benim açımdan net bir penaltı. Bir de sarı kartı gerektirdiğini düşünüyorum. Topsuz alan ihlali. Sportmenlik dışı.

"PENALTI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"
Bülent Yıldırım:
Eğer Ömer gelip, omzu koysa, Aboubakar süsleyerek yere düşse devam diyeceğim. Ömer Toprak son derece profesyonel bir şekilde, hızını, topa vurma zamanlamasını çok iyi ayarlayan Aboubakar'ı o kadar doğru bir zamanda itiyor ki... Tam yükselip topa vuracağı esnada, çok küçük ama etkili bir itme yapıyor. Penaltı olduğunu ve sarı kart gerektirdiğini düşünüyorum.

Seçim Demirel: Ben de gördüğüm kareye göre yorum yapmak istiyorum. Aboubakar topla oynamak istiyor. Tek hedefi top. Ömer Toprak'ın hedefi rakibi. Kesinlikle arkadan yapılmış ve topla oynama niyeti olmadan yapılmış bir itme olduğu için ben de penaltı olması gerektiğini düşünüyorum. Bence penaltı daha doğru bir karar olurdu.

Fırat Aydınus: Ömer'in Aboubakar'a ceza sahası içerisinde yaptığı şarj, bence penaltıyı gerektiren bir müdahale. Ama sana göre bana göre olan, yoruma açık bir pozisyon. Hakem kararına saygı duyulmalı. VAR'ın karışmaması doğru."

VAR İNCELEMESİ VE KIRMIZI KART
Dakika 80: VAR incelemesi ve Bünyamin'e gösterilen kırmızı kart?

Bülent Yıldırım: Bu temas yapıldığı anda, bariz gol şansı kriterlerini değerlendirirken, topun yönü, atağın yönü, kontrol olasılığı, topun hızı, kaleye olan mesafe... Bunlara bakınca bariz gol şansının tüm kriterleri var. Bu pozisyon kırmızı kart. Hakem sanırım topun yönü konusunda bir şüpheye düştü. Bariz gol şansı olduğu fikrindeyim. Kırmızı kart doğru görünüyor benim açımdan.

BARİZ GOL ŞANSI, KIRMIZI KART
Deniz Çoban:
Benim açımdan da bariz gol şansı. MHK değişmeden önce bariz gol şansı pozisyonlarında yorumların hakemlere bırakılması yönünde tavırları vardı o zamanki yöneticilerin. Bu tarz pozisyonlara karışmıyorlardı.

Seçim Demirel: Bariz gol şansı kriterlerinin oluştuğunu düşünüyorum. Bu bir kırmızı kart.

Fırat Aydınus: 80. dakikadaki pozisyonda, bariz gol şansı kriterlerine baktığımızda bence pozisyon kırmızı kart. Burada da penaltıdaki gibi bu kriterler doğrultusunda hakemin bir yorumu mevcut. Aynı penaltıdaki gibi sana göre bana göre, yoruma açık olan bir pozisyon. Hakemin kararına saygı duyulması gerekir. Fakat buradaki hata, penaltiya karışmayan VAR'ın bu pozisyona karışması olmuştur.

(Sporx)