Şenol Güneş’in Ankara deplasmanında maça başlangıç tercihleri Ömer Erdoğan ve futbolcularına rahat bir ilk yarı sundu. Sezon başından bu yana Beşiktaş’ın sorunsuz bölgelerinden birisi Saiss Tayyip Talha tandemiydi. İyi bir Dünya Kupası geçirip Fas Milli Takımı’yla yarı final oynayan Saiss’in dönüşte Şenol Güneş tarafından 6 numarada kullanılması hayli şaşırtıcı doğrusu. Emrecan-Talha tandemi soldan soldan delinince Beşiktaş top çıkarmakta zorlandı, akan oyun savunmasında duruş hatalarıyla pozisyon verdi. Akabinde de golü kalesinde gördü.

Hocanın kafası karışık

Güneş’in kadroyla ilgili kafası biraz karışık olabilir. Zira çok dalgalı performanslarla ilerliyor Beşiktaş bu sezon. Merkezde 40’ına giren Atiba’nın yedek kalması çok anlaşılır bir durum. Salih’te acayip bir düşüş var, Şenol hoca Tayfur’u kanatta düşünüyor gibi. Şenol Güneş’in Kerem Atakan Kesgin’i 90. dakikadan çok daha önce oyuna alması gerekirdi. Kerem Atakan, kumaşının kalitesini daha topa dokunduğu ilk andan itibaren hissettiriyor. Futbol zekası ve yetenekleriyle dün gece çok daha fazla dakika alması beklenirdi.

Cenk’in Aboubakar’a ihtiyacı var

Maçta ikinci yarı Cenk ve Redmond’un girişi maçın ibresini değiştirdi. Weghorst sonrası tüm yükü sırtına alan Cenk önde Muleka ile 4-4-2’nin işlerliğini artıran isimdi.Cenk yine takımını ipten alacak performansı sergiledi, hücum aksiyonlarına büyük hareket kattı, golünü de attı. Ne var ki, Cenk yanında iyi bir tamamlayıcı arıyor ama Muleka o rolü şimdilik hakkıyla oynayamıyor. O yüzden Aboubakar’a Cenk başta hemen her Beşiktaş’lının ihtiyacı var.

Mücadele dolu bir maçtı

Gedson Fernandes 120. dakikaya kadar olağanüstü bir eforla oynadı. Hiç durmadı, her topa gitti, iki yönde de büyük oynadı. Sağ bekte Rosier fazla hata yapıyor, ısrarla da yapmaya devam ediyor. Sol bekte Umut Meraş ile başlayıp Masuaku’yu ikinci yarıda sol forvet olarak oyuna atmak Güneş’in büyük bir arayışta olduğunun göstergesiydi. Oldukça eforlu geçen 120 dakikanın sonunda Atiba ve Masuaku’nun kaçırdığı penaltılarla turu Ankaragücü geçti. Genel anlamda yüksek tempolu, mücadele dolu bir maç izledik.

Serkan AKCAN / Fanatik