Beşiktaş için yarışta varoluş, Fenerbahçe için de şampiyonluk yolunda ipleri elinde tutabilme maçıydı. En ortaya temposu yüksek, heyecanlı bir maç çıktı.

Cezası nedeniyle tribündeki Jesus radikal kararlar vermiş, Arda Güler’i ilk 11’e almıştı. Genç yıldız adayı da en kritik maçlardan birinde kendisine verilen görevin hakkını verdi. Valencia’yı her iki yarıda da Mert ile karşı karşıya bırakan nefis paslar attı. Arda özellikle ilk yarıda pas trafiğini müthiş yönetirken Fenerbahçe’yi derbide oyunda tutan isimdi. Valencia sezonun en vasat maçlarından birini çıkarmasa, ikinci penaltı atışını dışarı atmasa Fenerbahçe için derbinin hikayesi başka olabilirdi. Arda Güler fiziksel olarak yorulup oyundan düşünce Fenerbahçe ikinci yarıda oyunun kontrolünü rakibine kaptırdı. Bunda hocaların yaptığı oyuncu değişikliklerinin oyuna verdiği katkı belirleyici oldu.

Fenerbahçe’de Arda’nın savunmanın arkasına toplar atması bireysel düşünceyken Beşiktaş takım olarak bu sistemi uyguladı. Salih ve ikinci yarıda Redmond, Fenerbahçe’nin ağır üçlü savunma hattının arkasına toplar indirdi. Beklenti Aboubakar’dan yanaydı ama gol vuruşları Cenk Tosun’dan geldi.

İkinci yarıda oyuna giren Redmond derbinin gidişatını değiştiren isimdi. Redmond ilk golde Cenk’in kafasına nefis bir top indirirken, ikinci golde de koşu yoluna harika bir pas attı. Gollere kadar sahadaki varlığı tartışma konusu olan Cenk, Şenol Güneş’i oyunda bırakmasının ödülünü hocasına vermiş oldu. Redmond’un attığı üçüncü Beşiktaş golü ise birinci sınıf bir vuruştu ve Aboubakar bu mükemmel şutu takım arkadaşının kramponlarını öperek kutladı. Redmond finali de Aboubakar’ın golüne asist yaparak gerçekleştirdi.

Sonuç olarak Beşiktaş varoluş maçının kazananı oldu. İlk yarıda Arda Güler, ikinci yarıda Redmond maça damgasını vuran isimlerdi. Arda Güler’in oyundan düşmesi maçın kaderini de belirledi.
İki kaleci de müthiş kurtarışları ile dikkat çekti ancak Mert kurtarışları ön plana çıkarken, önündeki zayıf savunma Altay’ı çaresiz bıraktı. Forvette Valencia penaltı bile atamaz hale gelirken Beşiktaş’ta Aboubakar’ın güçsüzlüğünü Cenk kapatıp farkı yarattı.

Ve hocalar. Şenol Güneş kulübesinin zayıflığına rağmen kadrosunu doğru kullandı, oyuncu değişikliklerini doğru zamanda yapıp derbiye imzasını attı. Şenol Güneş teknik direktörlük kariyerinin ikinci galibiyetini, 10 kişiyle aldı. Jesus ise takımının tıkandığını tribünden bile göremeyerek oyuncu değişikliklerinde geç kaldı, hocalar karnesinde sınıfta kaldı.

Bülent TUNCAY / KARAR