Uğur Meleke'nin yorumu şu şekilde:

"Yabancı oyuncu sayısı konuşuldukça ben rahatsız olmaya başladım. Türk futbolunun daha büyük sorunları var. Bence, yabancı oyuncu gündemi artık kamuoyonu sıkmaya başladı.

Spor Toto Süper Lig'de maç kadro sayıları artık 21 kişiden oluşuyor. Dünya Kupası'nda 26, diğer liglerde ise genelde 23 kişi. Artık kuralı belirlesinler. Yerli ya da yabancı oyuncunun evde oturmasının bir anlamı yok. Kadronuzda bir oyuncu varsa onu evde bırakmanın kimseye faydası yok.

Buradan karar alıcılara çağrım şu şekilde; ilk 11'de kaç yerli-yabancı oyuncu olacağını belirleyin, bununla beraber maç kadrosundaki oyuncuları da 23 hatta 26 olarak çıkartın. Yerli, yabancı kaç oyuncu varsa yedek kulübesinde otursun.

Geçen günü Kulüpler Birliği, yabancı hakem konusu ile ilgili toplandı. Burada karar vericilere yine soruyorum, aynı kişiler hem yabancı hakem istiyor, hem de yabancı oyuncu istemiyor bu işte bir gariplik yok mu? Hangi yabancı hakemi istiyorsunuz? Kimden bahsediyorsunuz? Bunun iyisi, kötüsü yok mu? Yabancı oyuncu konusuna da bu yüzeysellikte yaklaşıyorsunuz... Bu hakemler tüm maçlarımı yönetecek, yoksa büyük maçlarımı? Bu belirsizlikler, bu konudaki eksiklikleri ortaya koyuyor.

Yabancı futbolcu ne için istenir? Yerli futbolcu, yabancı oyuncuyla rekabet etsin ve kendini geliştirsin. Tam da bu sebeple yabancı hakem istiyorlar. Yerli hakem, yabancı hakemlerle rekabet etsin ve kendini geliştirsin diye yabancı hakem istiyorlar. Madem bu sebeple yabancı hakem istiyorsun, o zaman yabancı oyuncuyu neden sınırlıyorsun..."