22.Hafta maçlarının atamaları Lale Orta ve ekibi tarafından yapılmadı. Orta, görev tebligatını Mehmet Büyükekşi’den aldığında, 22.Hafta maçlarını yönetecek hakemler, görevlerini almışlardı ve hangi hakem hangi maçı yöneteceğini biliyordu. Orta ve ekibinin 22.Hafta atamalarında hiç bir dahli olmadı.

Balans bozuluyor

Artık şunu çok iyi biliyoruz ki atamalar bilgisayar ortamında “el değmeden” yapılıyor. Böyle olunca da bazı “balansı bozan” atamalar kaçınılmaz oluyor. Bu hafta lider Galatasaray’ın maçını yönetecek Cihan Aydın, Süper Lig’de sadece iki maç yönetmiş bir isim. 2021/2022 Sezonu 37.Hafta Kayserispor-Ankaragücü, 2022/2023 Sezonu 20.Hafta Gaziantep FK-Sivasspor maçlarında düdük çaldı. Bu tecrübede bir isim dünyanın hiç bir coğrafyasında lider ve düşme hattındaki iki takımın maçına atanmaz.

En tecrübesiz hakem

Diğer yandan liderin takipçilerinin maçına Ali Şansalan, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık gibi ligin kalbur üstü isimleri atanırken, dört büyük diye adlandırılan diğer takımın maçına, en tecrübesiz ismi atamak da uygun görünmüyor. Lale Orta ve ekibi sanıyorum yarın yemin ederek görevlerine başlayacaklar. Bence TFF Başkanı’yla yaptıkları ilk görüşmenin ana maddesi, yapay zekaya insan zekasını da eklemek üzere onay almak olmalıdır.

Deniz ÇOBAN / Fanatik