Carrusel Deportivo (Spor Atlıkarıncası) adlı popüler radyo programının sunucusu Vicente Marco, dinleyicilerine o hafta La Liga'da oynanacak maçlarda tüm oyuncuların kollarında siyah bantlarla çıkacağını söyledi ve şöyle devam etti: "Bu ülkenin kaderini değiştiren devlet başkanımız Francisco Franco'ya saygılarını sunacaklar. Maçlar başlamadan önce oyuncu ve taraftarlar onun anısına Tanrıya dua edecekler."

Franco'nun ölümünü takip eden pazar günü Bernabeu'da oynanan Real Madrid-Zaragoza maçına, tüm oyuncular kollarında siyah bantla çıktılar. Bask Bölgesi ve Katalonya'da ise birçok oyuncu bu yas gösterisinin bir parçası olmayı reddettiler. Aslında en katı Francocular o hafta maçların oynanmaması gerektiğini ileri sürmüşler ancak bu önerileri Kral Juan Carlos tarafından geri çevrilmişti. Carlos hem normalleşme sürecini hızlandırmak hem de halka Franco'nun izinden gitmeyen, kendi ayakları üzerinde durabilen bir kral olduğunu göstermek istiyordu.*

*Kızıllar "İspanyol Futbolunun Dünyayı Fethi" Jimmy Burns

Kral Juan Carlos’un o tutumu sonraki yıllarda meyvesini vermiş ve İspnyol futbolu yuükselişe geçmiştir.

Peki biz de durum nasıl?

Biz de futbol hep “Avunmak” üzere kurgulandığı ve kurgulandığı gibi oynandığı, kurgulayıcılar ve zihniyetleri de hiç değişmediği için bir sistem içinde gelişip, kalıcı başarılar elde edemiyoruz.

Bir asrı geride bırakmış Türk futbolunun iki güzide takımı, Pazar günü bir kere daha karşı karşıya gelecekler. Türkiye Kupası’nda yarı final kapısını aralamış, moral kazanmış, yavaş yavaş eksikliklerini tamamlayarak takım hüviyetini kazanmaya başlayan Beşiktaş, lig şampiyonluğu için stresli zamanlardan geçen Galatasaray’ı evinde konuk edecek.

Bu maçın anlamı sadece Beşiktaş ve Galatasaray ile orantılı değil, bir yanda şampiyonluğun diğer adayı Fenerbahçe ve lig üçüncülüğü için Beşiktaş’ın maç sonuçlarını sıkı takibe almış Trabzonspor’da sonuca odaklanmış vaziyetteler.

Beşiktaş maçı galibiyetle tamamlar ise şampiyonluk ve üçüncülük heyecanı başka boyut kazanır.

Tabi her şey sadece sahada kalırsa…

Futbolseverlerin büyük çoğunluğu maçın sonucuna etki edecek hakem isimleri üzerinden sosyal medyada paylaşımları haklı sebeplerle yapmaktadır.

İş sadece sahadaki hakemlerle de bitmiyor bir de bunun VAR ODASI tarafı var..

Bir nevi “Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal” durumu…

Hep sadece “iyi futbol” diliyoruz havada kalan kelimelerle bezenmiş cümlelerle ama olmuyor işte “futbolumuzun makus talihi” hep karşımıza “hakem” adıyla çıkıyor.

Futbolumuzu, belki bu haftasonu oynanacak derbinin tüm gidişatını belirlemesi mümkün hakem operasyonlarının tek sonuç olarak düşünmeyenlerin aklına gelen şarkı sözleri;

Ne yapsın işte böyle

Oyna demiş birileri

Bir ileri iki geri

Birilerinin elinde ipleri

dizeleridir…

İpler kimin-kimlerin elinde?

En çok ağlayan,

En çok mağduru oynayan,

En çok aslında biz hep iyiyi istiyoruz diyen,

En çok kaos yaratan

Ve hepsinin sonunda da en çok kârlı çıkan kimlerse onlardır…

Bizlerinde gidişatı değiştirecek bir Kral Juan Carlos’a ihtiyacımız var yoksa her derbi sadece “avuntu” olarak kalacaktır….

Mehmet Eyüp Yardımcı | Fotospor