Türkiye'de, özellikle milli takımlar anlamında, çağdaş futbol yapılanmasının temellerini Sepp Piontek atmıştı. Türkiye'yi bölgelere ayırmış, önce bölgelerin kendi içerisinde elemesini yapmış, ardından hepsini bir araya getirerek, A Milli Takımı'nın futbolcu havuzunu oluşturmuştu.

Burada Fatih Terim'in de hakkını teslim etmek gerek ki, onun da, Piontek kadar bu yapılanmada emeği vardı. Nitekim ay-yıldız, ne başardıysa ilk onun döneminde başardı. Rüştü Reçber, Alpay Özalan, Feti Okuroğlu, Vedat İnceefe, Ergün Penbe, Bülent Uygun, Halil İbrahim Kara gibi isimler, hep o günlerin meyvesi oldu.

Ancak Piontek'in saha içi karnesi hiç beklendiği gibi geçmedi. 26 maçta sadece 4 galibiyet, 15 mağlubiyet ve 7 beraberlik... O Milli Takım ki, İrlanda ve İzlanda'dan 5, Macaristan ve İngiltere'den 4 yedi. San Marino ile berabere kalarak, o dönemin şoke edici bir sonucu bile yaşandı.

Demek ki, milli takımlarda yapılanma, skorun ötesinde bir şeydi.

Ancak Stefan Kuntz'u, böyle bir yapılanma içerisinde görmek mümkün mü? Daha doğrusu, Alman çalıştırıcının yaptıkları ve yapacakları, o döneme uygun mu? Ardında, Fatih Terim gibi bir "gelecek" var mı?

Ne diyor Kuntz:

"Bugünün koşulu itibarıyla maalesef Türkiye'nin gerçeği bu. Türk Mili Takımı'nın gerçeği bu. Kalite anlamındaki durumu bu..."

Bak seeennn...

Ay-yıldızlı ekibi küçümsemek, kalitesizleştirmek, her şeyin ötesinde sahaya çıkardıklarını itibarsızlaştırmak bu olsa gerek...

Ardından da ekliyor:

"30-40 iyi oyuncu düşüncesi, kesinlikle düşünüldüğü gibi değilmiş. Bu da başka bir şey... Bununla da yüzleşmek gerekiyor.

Gelecekte iyi oyuncularımız olmayacak diye bir durum söz konusu değil. Şu anki tabloyu çiziyorum, maalesef gerçek bu. Aynaya bakıp yüzleşmemiz gerekiyor."

Kuntz'un gönderilip, X bir teknik adamın gelişi için çırpınanlar ile karıştırılmak istemem. Ama Kuntz'un takımı da, maalesef bu... Aynaya bakıp yüzleşecek olan biz miyiz, o mu? Mesela yarının milli takımında, onun kalitesiz olarak gördüğü kaç isim olmayacak? Ya da kimler olacak?

Bugün bu sözleri söyleyen “Her Kuntz” ya da “Bay Kuntz”, yarın oyuncularının yüzüne nasıl bakacak?

Mustafa ANIKLI / Milliyet