Dünya Kupası’nın başlamasına artık sadece birkaç gün kaldı. 2002’de Dünya 3.’sü olmayı başardığımız turnuvadan bu yana bir kez daha ekran başındayız. Ancak geleceğe dair umutlar da hedefler de yüksek. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Türk Milli Takımı’nın her kupada her şampiyonada yer alması gerektiğinin altını çizerken, ay yıldızların önümüzdeki ilk hedef olan 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılacağına inandığını ifade etti. Bakan Kasapoğlu, başta Futbol olmak üzere Mehmet Arslan’ın sorularına içtenlikle yanıtladı.

2000'lerin başında çıkış yakaladık

- A Milli Futbol Takımı’nın EURO 2024 kurasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Finallere kalma şansımız nedir?

Futbol dönemsel performansların önemli olduğu ama aynı zamanda geçmişten gelen alışkanlıkların, başarıların, oluşturulan kültürün de çok etkili olduğu bir branş. Türkiye’nin futbolda özellikle 2000’li yılların başından itibaren yaşadığı bir çıkış var. Orada Dünya Kupaları, Avrupa Şampiyonaları başarıları var. Kulüpler bazında bir ivme var. Avrupa’ya açılan sporcularımız var.

Euro 2024 kurasından umutluyum

Son dönemde özellikle turnuvalara katılım bazında bir düşüş görünebilir ama Türkiye spor altyapısıyla, futbol DNA’sıyla tekrar yükselişe geçebilecek potansiyele sahip. Ben Euro 2024 kurasından umutluyum. Türkiye dahil olduğu her yarışmada çıtayı en üste koyar, koymak zorundadır. Bu ülke son 20 sene içerisinde bir spor devrimi gerçekleştirdi, bu ivmenin futbol karşılığının da olması gerekiyor.

Bu grubun doğal lider adayıyız

Rakiplere baktığımızda Türkiye’nin, sahip olduğu potansiyeliyle bu grubun doğal lider adayı olduğunu düşünüyorum. Daha önce karşılaştığımız rakiplerimiz var. Hiçbir torbanın en güçlü takımıyla eşleşmemiş gibi görünüyoruz ama önceki tecrübeler bu gibi eleme gruplarında yaşanabilecek sürprizleri de ortaya koyuyor. Ben hem potansiyeliyle, hem sportif anlamda yaşanan ivmeyle Türkiye’nin bu gruptan çıkıp bize 2024 Avrupa Şampiyonası Finalleri heyecanını yaşatacak kapasitede olduğuna inanıyorum. Bundan sonra söz futbolcular ve teknik ekipte.”

Türk sporunun geleceği ipotek altına alınmasın

Bakanlık olarak bugünün sorunlarının çığ gibi büyüyerek Türk sporunun geleceğini ipotek altına almaması için çalışıyoruz. Spor Yasası da böyle bir bakış açısının ve detaylı çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. Temel hedef, finansal anlamda muğlak yapıyı ortadan kaldırarak, Türk sporunun şeffaf ve hesap verilebilir bir düzlemde yönetilmesini sağlamak. Birçok kulüp borç sarmalına girmişti, gelir-gider dengesi bozulmuş, sorumluluk alanları tam belli olmadığından kısır döngü oluşmuştu. Bu yasayla amaç sporun hem finansal hem de idari anlamda sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasıydı. İnşallah orta ve uzun vadede, spor gibi büyük bir ekonominin kurallar bütünü içinde yönetilmesinin olumlu sonuçlarını göreceğiz.

Tüm ülkenin beklentisi A Milli Futbol Takımı'nı her turnuvada görmek

- Stefan Kuntz’a yönelik eleştiriler için görüşleriniz nedir?

Eleştiriler her zaman olacaktır. Daha ileriye gitmek noktasında yapıcı eleştirilerin fazlasıyla katkısı olur. Tabii teknik konularda benim bir yorum yapmam doğru olmaz; bu futbolun profesyonellerinin yönettiği bir alan. Ama beklentimi dile getirebilirim. Sadece benim değil, tüm ülkenin beklentisi Milli Takımımız’ın Avrupa şampiyonlarında, Dünya Kupalarında düzenli olarak boy göstermesi. Oradaki profesyonel yapının da bu noktada önemli çalışmalar yaptığını biliyorum, görüyorum.

Kaynak: Hürriyet