Valerien Ismael’in, Kenan Karaman’ı sağ kenar oynattığı 3-4-1-2’sine karşı İsmail Kartal’ın; Mert Hakan’ı, sol kenarda Rossi ve Ferdi’nin servis alanına sokması Fenerbahçe’yi ilk yarıda rahatlattı. Batshuayi, Larin ve Ghezzal ile ön alan baskısını planlayan Beşiktaş’a karşı kaleci Altay da pasla oyun başlangıcı yerine isabetli uzun topa dönünce İsmail Kartal’ın rakip analizi, -tabelada eşitlik görünse de- ilk yarının kazananı oldu.

İkinci yarı İrfan’ın fiziksel düşüşü, Serdar Dursun’un top kayıpları Beşiktaş’ın iştahını kabarttı denebilir. Bu ikilinin top kayıplarının ardından Larin ve Ghezzal ile hızlı hücum geçişleri sağlayan Beşiktaş tabelayı değiştirecek pozisyonları da buldu. Batshuayi bu bölümde tempoya ayak uyduramayan tek Beşiktaşlı olurken ilk derbisini oynayan Emirhan’ın performansı dikkat çekiciydi.

Beşiktaş’ın, İrfan ve Serdar üzerinden artırdığı temposunu kesmek yerine İsmail Kartal’ın 70’e kadar beklemesi Fenerbahçe’yi ekstra baskı altında tuttu. Bir takımda antrenörlerin ömürlerini belirleyen en dominant figürler genelde santrforlar olur.

Ghezzal dışında kimse dokunmasın

Batshuayi, Şampiyonlar Ligi’nde sıfır çekti, Türkiye Kupası’nda gol atamadı, Süper Kupa’da skor yapamadı, ligde de attığı 14 gole rağmen (4’ü penaltıdan) kaçırdıkları ve kaybettikleriyle Beşiktaş’ın kaderini belirlemeye devam ediyor. Bir kaç hafta evvel Trabzon deplasmanında kaçırdığı penaltının ardından dün gece de Fenerbahçe’ye karşı kazanılan ilk penaltıyı kimseye bırakmadı ve yine kaçırdı.

Beşiktaş’ta Ghezzal varken bir başkasının topu eline alması bile yasaklanmalı. İki hocanın en zorlandığı bölge sanırım tartışmasız stoperlerdi. Valerien Ismael, Vida ve Montero’nun yokluğunda Serdar ile Umut Meraş’ı savunmada kullanırken, İsmail Kartal KimMin Jea-Serdar Aziz’in yerine Tisserand-Novak ile başladı.

Fenerbahçe’de Novak golü attı ama 30 dakika dolmadan iki penaltı birden yaptırmış olması tümartılarını aldı götürdü.

Serkan AKCAN / Fanatik