Süper Lig’de 12. sezonunu geçiren, 45 yaşındaki Volkan Bayarslan’ın ligde ilginç bir kariyer seyri var. İlk maçını 2011-2012 sezonunda yöneten Bayarslan, kariyerinin ilk 9 yılında, sezonda ortalama 4 maç yönetti. Bu 9 yıllık süre zarfında sadece bir kez dört büyük takım maçında düdük çalarken (GalatasaraySivasspor/2014-15 Sezonu/4.Hafta) diğer maçları göz önünden uzakta maçlardı. Bunca yıl yıpranmadı, geri planda kaldı. Zaman zaman 1. Lig’de düdük çaldı, zaman zaman 4. hakemlik, ilave yardımcı hakemlik yaptı. Beklenen çıkışı bu süre zarfında yapamadı. “Bunca yıl bir yere gelemedi!” denilerek klasman düşürülmemesi de şansıydı. 10. sezonunda biraz kıpırdanmaya başladı, önceki yıllara göre maç sayısını artırdı. Geçen sezon 8 Mart’ta gerçekleşen “Hakem Operasyonu” onun için kırılma anı oldu. Birçok isme hakemlikten el çektirilince, kalan haftalarda aralıksız görev aldı. Genelde dört büyük takım maçı yönetti ve şansını da fena kullanmadı.

Büyük hatası yok ama...

Bu sezon şu ana kadar yönettiği maçlarda; akılda kalan, sonuca tesir eden önemli hatası olmadı. Derbilerin daimi adayları Çakır, Aydınus, Özkahya gibi isimlerin kadrodan ayrılmasıyla oluşan boşluğu en iyi değerlendiren isim olarak bu derbi maçı yönetme şansını yakaladı. Fakat her ne olursa olsun bu seviyedeki derbiler için çok tecrübesiz ve yeterli donanımı olmadığı kesin...

Şans yanında olursa...

Hakemlik yılı yeterli ama üç büyük takım ve derbi tecrübesi olarak hayli geride. Diğer yandan bir “Tugay Kaan Numanoğlu vakası” da değil elbette. Şansı yanında olur, atmosfer yükselmez ve oyuncular iyi niyetli olursa, başarı şansı artar. Aksi bir durumda neler yaşanır, hep birlikte göreceğiz.

Deniz ÇOBAN / Fanatik