Spor Yorumcusu Önder Özen VOLE TEKNİK Programında yaptığı Beşiktaş ile ilgili teknik değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: 

Normal şartlarda Beşiktaş rakip alana yerleştiğinde iki stoperiyle beraber bir tane orta sahasını topu kullanmak için bırakır diğer bütün oyuncularında markaj altında olmasını dert etmez idi. Yüksek top için alınmış pozisyon. Weghorst ve etrafı dolu yani doldurulmuş. Düşecek topa baskıyı çok rahat kurabileceğiniz bir yerleşim.

Bunu son derece başarılı şekilde Valerien İsmael hoca haftalarca yaptı. Yalnız şöyle bir fark vardı o zaman topu ilk alan Salih’ti. Bu maçta ise şunu gördük Berkay stoperlerin önündedir ve topu ilk alan o dur. Nasıl gol yedi Beşiktaş? Necip birkaç kere eli ile işaret yaptı “gel, gel” diye.. Kendisi baskı altında, uzun vurmak istemedi veya pozisyonu beğenmedi yani alınan şekli beğenmedi, yeterli bulmadı şekli belki de hata yaptı gerçekten kullanamadı. Çağırırken sadece Berkay geldi, en yakın oydu. Ama Berkay top ile dönemedi, alamadı ve dönemedi.

'SALİH UÇAN'IN UZMANLIĞI BUDUR' 

Salih 10 yıldır alıyor, dönüyor bakın bu çok yüksek seviyede yapmadı belki ama uzmanlığı budur. Bucaspor’dan beri alır ve döner… Yani sahaya yüzünü dönmek konusunda, en sıkıntısız oyunculardan biridir. Birde Valerien İsmael hoca aslında akıllıca da birşey yaptı bi’tarafıyla. Ama gerek varmıydı diye düşünelim. İngilizlerin Halfspace dedikleri bir mevzuu var. Diyor ki! İngiliz teknik adamlar Premier liginde raporu, İngiliz federasyonu yayınlıyor. Diyorlar ki; gollerin oluşumunda daha çok bekle stoper arası önemli gole gidiş metod.

İngiltere’de pas marifetiyle oynayan ekipler var, onlar bu halfspace’i bekle stoper arasını çok kovalıyorlar. Hoca top rakibe geçtiği anda Berkay’ı stoperlerin arasına aldı. Başakşehir’inde oyun pratiğinde bek stoper arası koşular var, iki stoper arasına koşmalar, sızmalar hep var çünkü pasör bir takım.

'BERKAY YERİNE SALİH OLSA...'

Eğer Berkay normal yerinde olsaydı 60 metrelik alanı yatayda dört kişi savunacakken, Valerien İsmael hoca Başakşehir’e önlem aldı ve top rakibe geçtiği anda Berkay stoperlerin arasına girdi. Böyle olunca Beşiktaş oyun yavaşlerken, Beşiktaş topu kullanırken, Berkay stoperlerin önünde kalan oyuncu oldu. Yani oyunu kuracak olan, yüksek top atacak olan seçimi yapacak, kararı verecek olan oyuncu oldu. Sorun bence şu idi; karar verici Berkay yerine Salih olsa maç başka bir hikâyesi olabilecek maçtı.

Beşiktaş kendi oyun pratiğini maçın son bölümü hariç oynayamadı. İki sebeble bir; Başakşehir gerçekten sakin sakin pas yaptı, zaman zaman presi kırdı ve rakip yarı alana geçmeyi başardı. Tuhaf sekanslar var Beşiktaş maçlarında rastlayamayacağınız sekanslar. 40-45 saniye top rakipte kaldı. Olmaz Beşiktaş buna müsaade etmez.

O Başakşehir’in kalitesi kabul edelim stoperler, bekler her biri top kullandılar. En az kullanan bile topu kullanan oyuncu idi.

İkinciside Beşiktaş’ın kendi oyun planından uzaklaşmasının oyun kurucu adedini ikden sıfıra düşürmesi.

Beşiktaş’ın iki tane kritik oyuncusu vardı, kritik oyun kurucusu vardı. Biri Salih, Salih’i stoperlerin önünden uzaklaştırdığınızda birinci oyun kurucu gitti. İkinci oyun kurucu kimdi? İkinci oyun kurucu Weghorst’tu. Weghorst’tuda kullanamadı.

Weghorst’ta bir düşüş yok, isteğinde düşüş yok…

Kendisinde düşüş yok ama kendisine gelen pas adetinde düşüş var. Birinci oyun kurucuyu kullanamadığı için ikinci oyuncu kurucudan da faydalanamadı.