Ergin Aslan'ın açıklamaları şöyle:

Beşiktaş’ın hangi sistemde oynayacağı önemli değil önemli olan o sistemi nasıl uygulayabildiğindir.

Elinizdeki oyuncu kadrosunun hangi sisteme uygun olduğunu bulmanız lazım dolayısıyle Valerien İsmael bundan uzak standart bir sistem üzerinde gidip, transferlerine ona uygun yaptığını söylerken bir anda sistem üçlüden dörtlüye döndü.

Şenol Güneş’in kendi alıştığı oyun sisteminden vazgeçeceğini düşünmüyorum. Bu oyun anlayışı üçlü ve dörtlüyü devreden çıkartan iki mevki sağ ve sol bek yani Şenol Güneş’in işini gören iki iyi stoper. Birisi çok seri diğeri daha oturaklı stoper. İki iyi stoper Şenol Güneş’in defansif anlamda işini görür. Çünkü Şenol Güneş için önemli olan önde oynanacak oyunda rakibe kolay yakalanmayacak, hamle gücü yüksek eğer hamle gücü yüksek iki kanat beki bulursa Şenol Güneş özellikle sol taraf için o zaman defans sorunu çözülmüş olu.

Ghezzal ikinci yarıda takımda olacak, dönüşüyle ile birlikte Şenol Güneş onu iyi kullanacaktır çünkü Ghezzal, Babel gibi topu merkeze çekip vurabilen ve hatta daha iyisini yapan bir oyuncu.

Ghezzal dönüşü Del Alli’yi nasıl etkileyecek merak ediyorum, şenol Güneş dokunuşları burada da gerçekleşirse Gedson, Del Alli ve Ghezzal döndükten sonra Şenol Güneş istediği dokunuşları yaparsa Beşiktaş çok kreatif bir takım halini alır.

Rosier için durum şu Ghezzal olursa oynarım durumu sen kiralık bir oyuncu değilsin, kulüp sana mukavele imzalatmış oynadığı zaman keyifli ama oynamadığında çekilir bir oyuncu değil evet Ghezzal ile iyi anlaşabiliyor olabilirsin ama onun yokluğunda da ortaya bir şeyler koymalısın.

Sayın Ahmet Nur Çebi’nin mali anlamda kulübü iyi idare ettik cümlesine tam katılmıyorum idare etmeye çalıştılar ama kendilerinden kaynaklanan ama diğer kulüplerinde yaşadığı dış etkenlerden kaynaklanan problemler oldu. Her başkan borçtan bahsediyor, her başkanada borç yükü mal ediliyor. Beşiktaş serüveninde Süleyman Seba’dan bu yana katlana katlana geliyor ve şu an tarihin en büyük borç yüküyle karşı karşıya Beşiktaş. Ahmet nur çebi gitse başka bir Ahmet, Hasan, Hüseyin gelse borcun aşağıya inme durumu yok bunu unutalım Türk futbol kulüplerinde borç asla aşağıya inmeyecek örneğide yok zaten hep yukarı gidecek. Mali açıdan iyi idare etmeye çalıştıklarını düşünüyorum ama sportif olarak gelirleri çok sağlayamadılar, şampiyon olunmasına rağmen o sponsor ve gelirler konusunda, gelir ve değer üretme konusunda genç çocuklar çıktı satıldılar, bu açıdan gelirler konusunda aynı başarıyı gösterdiklerini söyleyemem. Sayın Çebi “yanlış yapılan hiçbir şey yok” diyor orada hata yanlış yapabilir mükemmel değil hiç kimse, yanlış yaptıkları şeylerde var. Tevfik Yamantürk açıklamalarına gelince “olmaz”  Tevfik Yamantürk Beşiktaş için çok önemli ve değerli bir adam, geçmişe dayanan Beşiktaş tecrübesi, yaşı ve ekonomik durumu var Beşiktaş başkanı olmak istiyor ama 6 ay önce seçim oldu ve 2.5 sene var seçimler için ne oluyoruz? Bu mudur bunun vakti ve yeri? Vakti ve yeri ise bunun karşılığı cümleler bu mudur?

Birçok yerde hareketlilik var, şu an için Beşiktaş adına seçim durumu yok iken bu hareketlilik nedir? 

Divan Kurulu önemli bir kurum orada bulunanların kullandığı cümlelere dikkat edip, seçmek lazım.

Divan’da konuşan başka üyelerde var hepsini tanıyor, biliyorum hep aynı adamlar, cümleler kim başkan gelse üç ay önce o başkanın yanından ayrılmayıp, rüzgar tersine döndüğünde farklı cümleler kuranlar. Başkanlar değişiyor bu kişilerde pozisyon değişmiyor. Bir ona yanaşıyorlar, bir ona…

Şenol Güneş ile ilgili konuşmalar, Beşiktaş Divan toplantısı içe dönük değil kameralar var, herkes izliyor, duyuyor bunları o yüzden o kürsünün kullanabilme yetkisine sahip olmanız orada ağzınıza geleni söyleyeceksiniz anlamına gelmez.