Matematiksel olarak şampiyonluk şansı kalmayan Beşiktaş için hedef Fenerbahçe önünde ikinci olmak. Adana Demirspor ise az bir şansı olsa da Avrupa’ya gidebilmek. Şenol Güneş yönetimi ile müthiş seri yakalayan Siyah-Beyazlılar kazanma alışkanlığı kazandı. İtalyan hoca Montella da, oynattığı değişik sistemlerle ligimize renk katmaya devam ediyor. Topla oynamayı seven, rakibe topu teslim ettiği zaman vasat bir görünüme bürünen birbirine benzeri iki takım. Misafir takım için rakibine göre artı olan tek şey gelen ortaları kafa ile gole çevirme istatistiği. Mücadelesi ve seyir zevki olarak ligin en güzel maç başlangıcıydı. Akintola atamadı, Cenk Tosun, Gedson iki pozisyon kaçırarak karşılık verdi.


Topu her kazanan oyuncunun hedefi bir ance rakip kaleye gidebilmekti. Adana Demirspor, Akintola-Yusuf Sarı ile kanatları kullanırken Beşiktaş, Cenk Tosun ile fırsat kolladı. Rakibinin ön alan baskısını kaldıramayan Beşiktaş çıkarken yaptığı hataların cezasını Belhanda’nın şık gol ile gördü. Beşiktaş kazandığı maçların ilk yarılarını çoğunlukla otomobil tabiriyle, ”Rölantide” geçiriyordu. Gol sonrası bu düzeni kenara bırakıp oyuna ağırlığını koydu. 35. dakikadan sonra çıkamayan Adana Demir yüklenen bir Beşiktaş ortaya çıktı. Karambollerde oluşan beklenen penaltı gelmeyince, Amir’in uzun pasına yere inmeden vuran Aboubakar içerde dışarda heryerde atmaya devam eden istatistiğini devam ettirdi.

İlk yarıda orta sahaları kolay geçilip direk kaleye gidilebilen bir oyunda gol beklentilerinin yüzde 1’in altında kalması ilginç bir durum ortaya çıkardı. İki takımda rakip ceza alanlarına çok giriş yaptı ama bitirmede çok geride kaldılar. İkinci yarıya Beşiktaş ilk yarıda bıraktığı tempo ile başlayarak, santra sonrası atağında Gedson Fernandes ile golü buldu.

Bu sefer gol sonrası Beşiktaş yavaşladı, Adana Demirspor pozisyonlar bulmaya başladı. Yusuf Sarı, Cherif Ndiaye fırsatları cömertce harcadı. Rakibin pozisyonlarını karşılayan Siyah -Beyazlılar Gedson golü sonrası ilk atağında Cenk ile penaltıdan golü atarak geriden gelerek iki farklı öne geçmeyi başardı.

Tempolu seyir zevki yüksek olan oyuna ilk müdahale Montella tarafından geldi. Onyekuru değişikliği de takımı ateşleyemedi. Montella kırmızı kartı ev sahibi takımı iyice amatörce hatalara sevk etti. Son hata da Ertaç’tan gelirken Beşiktaş son dakika penaltısı ile farkı 3’e çıkarttı. Beşiktaş, şubat ayından beri yaptığı en iyi şey olan geriden gelip kazanma alışkanlığını bu maçta da devam ettirdi.

Gökhan AKTÜRK / Karar