İkilinin Beşiktaş'ın oyunu ve teknik direktör Fernando Santos'a yaptığı eleştiriler dikkat çekiciydi.

Önder Özen ve Metin Tekin'in derbi analizi şöyle:

Önder Özen: "Santos'un maç sonundaki iyi oynadık, pozisyon bulduk, Galatasaray'dan daha iyiydik demeçlerine katılmıyorum. Beşiktaş iyi oynamadı. Galatasaray Beşiktaş'ın iyi oynadığını hissettirecek bir tuzakla, çok akıllıca Beşiktaş'ı karşıladı. "Al oyna" dedi, oynayayamıyor Beşiktaş. İstatistiklere bakıyorum, uzatmalarla birlikte yaklaşık 100 dakika oynanıyor maç, 98 dakika diyelim. Rakip ceza sahasında topla oynamalar 17-21 Galatasaray lehine. Galatasaray'ın gole ihtiyacı yok ama daha fazla ceza sahasına girişleri. Topla oynama oranları da yüzde 52 Galatasaray lehine. Beşiktaş'ınki biraz kendini kandırmak.

Bunu söyleten tek şey rakibin Galatasaray olması. Büyük bir ürkme var, büyük bir çekinme var. Galatasaray'ı çok yukarı koyuyor. Evet, arada 29-30 puan fark var ama ondan daha büyük bir fark bu ürkmeyi getirir."

Metin Tekin: "Maç İnönü'deyse, formada da Beşiktaş arması varsa hiçbir zaman 29 farklık bir oyun oynanmaz ama teknik adamın bakışı öyleydi." 

Önder Özen: "Bunun bir tarafı rakipten korkmaysa bir tarafı Beşiktaş'a hiç güvenmeme. Tribündeki taraftar Beşiktaş'a güveniyor, orayı dolduruyor, koreografiler hazırlıyor, kendi aralarında maça şöyle başlıyoruz diye yazışmalar yapıyor, taktik düzenliyor. Beşiktaş taraftarı zaten ofansiftir, ofansif bir strateji hazırlıyor tribün olarak. Beşiktaş takımı; kendisine, oyuncularına tribünün güvendiği kadar güvenmemiş anladığım kadarıyla. Beşiktaş taraftarı da biliyor, Galatasaray daha iyi takım. Ama biz yapabiliriz, biz de Beşiktaş'ız diyor. Beşiktaş'ın profesyonel tarafı biz Beşiktaş'ız, yapabiliriz demediği için bu hale geliyor. Bu maçtan 7 gün önce Galatasaray'ın rakibi, üstelik de Rams Park'ta Antalyaspor'du. Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Sergen Yalçın'ın takımı çıktı, kapatarak oynamaya çalıştı. Muslera'ya kadar baskıya gittiler. Oyunu ele almak odur, üstün olmak odur. Kaybetti maçı, Beşiktaş'a yakışacak şekilde kaybetti. Beşiktaş çok kimlikli bir oyun oynamadı, o konuda bir yanılsama var. Ben 0-0'ı çok uzatmayı deneyeceklerini düşünüyordum, olmadı. Beşiktaş çok daha iyisini yapabilecekken denemedi bile, Beşiktaş acısından üzücü olan o. Baskı kurmak, yüksek tempoya çıkmak, makul risk almak, hiçbirini denemedi. Ben Beşiktaş'ın bir kimlik erozyonuna uğradığını düşünüyorum. Beşiktaş da kaybeder ama Beşiktaş gibi kaybeder. O zaman tribün de senden önce gider rakip kaleye..."

Metin Tekin: "Beşiktaş ile Galatasaray arasındaki kadro kalitesi farkını hepimiz biliyoruz. Beşiktaş belki Galatasaray'ı geçip şampiyon olamaz bu kadrolarla ama tek maçlık bir hikayede yenebilir Galatasaray'ı. Hatay yendiyse, berabere kalan takımlar olduysa Beşiktaş da bunu İnönü'de yapabilir. Ben çok mu eleştirel bakıyorum dedim Beşiktaş'ın oyununa ama hayır, Beşiktaş çok daha iyisini yapabilirdi. Beşiktaş taraftarı çok hazır başladı maça ama oyun da düşürdü onları tribünden. Beşiktaş tribünü kahramanca denemeyi talep ediyor, kazanmayı değil. Ama deneyeceksin."

Duhuliye.com