İşte Aybaba’nın açıklamaları:

“VALERIEN ISMAEL YANLIŞTI”
Beşiktaş sezona Valerien Ismael ile başladı. Yanılmak istemiştik, olmayacağını söylemiştik, ne yazık ki haklı çıktık. Daha sezonun ilk maçında sistemini değiştirmişti, o sistemde de büyük sıkıntılar vardı. O sistem burada olmaz, çok farklı gerekleri olan bir sistem. Sonrasında Şenol Hoca geldi. Sonuçlar ters gitseydi o da eleştirilecekti, iyi gittiği için şu an takdir topluyor. Futbol bu yüzden güzel. Her sonuca açık, herkes fikir sahibi olabiliyor. Burada önemli olan şu: Sergen Yalçın’ı gönderdiniz. Anlaşamadınız, Avrupa’da başarısız oldunuz gönderdiniz, o zaman yerine gelen isim Sergen Yalçın’dan iyi olacak, Valerien Ismael böyle bir teknik adam değildi.

“ŞENOL GÜNEŞ GELDİ, HER ŞEY DEĞİŞTİ”
Burada yapılacak iki şey var: Barcelona da, Real Madrid de zaman zaman çöküyor. Ya teknik adamınıza süre verip, bu krediyi verip devam edeceksiniz, ya da gönderdiğiniz teknik adamdan daha iyisini getireceksiniz. Bakın, Şenol Güneş geldi herkes değişti. Kimsenin sesi çıkmıyor. Ismael olmazdı, Önder Karaveli de olmazdı. Şenol Hoca geldi, oyuncular değişti.  Mert Günok’u kazandın, Cenk’i kazandın, Salih’in formu arttı, Redmond’u kazandın, Saiss gidiyor deniyordu döndü, giderse daha iyisini almak lazım. Şenol Güneş şu anda önümüzdeki sezon arkasına büyük destek alacak krediyi yarattı. Fenerbahçe, Galatasaray maçlarıyla yeni sezon öncesi beklentiyi yükseltti, umudu verdi. Bir de kendi kadrosunu kurduğunda görmek lazım, o zaman daha da büyük bir şampiyonluk adayı olacaktır.

“DEMEK Kİ BEŞİKTAŞ ŞAMPİYONLUK İSTİYOR”
Şenol Güneş hazır takım, hazır oyuncu ister. Şampiyonluk istiyorsanız, yarışmacı takım olmak istiyorsanız Şenol Güneş buna uygun bir hoca. Ama genç oyuncu oynatalım, altyapıdan çıkaralım derseniz o zaman farklı bir teknik adam olmalı. Beşiktaş Şenol Güneş’i getirdiğine göre şampiyonluk istiyor. Ancak Şenol Hoca’nın da bu konuda kendini geliştirip oyuncu yetiştirmesi de gerekiyor. Şu oyuncuyu da Şenol Hoca kazandırdı diyelim artık. Oyuncu performanslarını yükseltiyor ama bir de yetiştirsin, takdir edelim hocayı o anlamda da. 18’e aldığı gençler var ama pek oynamıyorlar. Sergen Yalçın Beşiktaş’ı Ersin’le, Rıdvan’la şampiyon yaptı. Keşke bu sezon başı giden Rıdvan, Emirhan da kadroda olabilseydi. İddia ediyorum, Emirhan’ın eğitimi ve kariyeri doğru planlansa Arda Güler’den daha iyi olabilirdi. Dar alanda çok etkili, adam eksilten, şut atan, çok yönlü bir oyuncu. Beşiktaş böyle bir oyuncuyu kaybetmemeliydi, yazık oldu.

“BEŞİKTAŞ HEP DAHA İYİSİNİ ARAMALI”
Teknik direktör konusunda olduğu gibi, transferde de hep daha iyisini aramalı Beşiktaş. Bir sağ stoper mutlaka şart, Saiss gitmek isterse daha iyisi alınmalı. Her iki kanada iki oyuncu. Ghezzal belli değil, Cenk golcü bir oyuncu ancak kanat değil. Orada farklı bir oyuncuya da ihtiyaç olacak. Sağda Rosier – Onur tamam, kale tamam, sol beke Masuaku’nun yanına bir oyuncu lazım. Orta saha merkeze yine mutlaka takviye lazım, belki 1 forvet daha olabilir. Önceden her transferi başka bir yönetici yapıyordu. Bizde Bayern Münih’teki gibi Rummenige, Beckenbauer, Oliver Kahn gibi bir yapı yok, o zaman bu işi futbol aklına bırakacaksın, bu da Şenol Hoca. Transferi hoca yapacak. Elindeki iyi oyuncuyu da tutacaksın. Örneğin Gedson’u isteyen varsa, 20’ye vereceksin, yerini de dolduracaksın. Salih kötü mü, hayır ama daha iyisi varsa onu alacaksın, burası Beşiktaş. Beşiktaş hep daha iyi oyuncuları hedeflemeli.

“SON ANA KADAR BIRAKMAYACAK”
Ligde artık son haftalar, Beşiktaş için zaman azaldı ama şampiyonluk şansı var mı, matematiksel olarak evet. Bu var oldukça Beşiktaş da bunu zorlamaya devam edecek. Belli mi olur, Beşiktaş Aboubakar ve Cenk’i kaybettiği dönemde o krizden averajla şampiyon çıktı, son ana kadar savaşacaksın. Üçüncülükle ikincilik arasında bile ciddi farklar var. Fenerbahçe kazandı, Beşiktaş da bu şansını sürdürmeli. Adana Demirspor iyi bir takım, hocası çok iyi. Futbol oynayan iki takım karşılaşacak. Beşiktaş kazanmak zorunda, daha güçlü, umarım öyle olur…

Duhuliye.com