“Şampiyonluk yarışını belirleyecek Beşiktaş-Galatasaray derbisi öncesinde genel görüşlerinizi alabilir miyiz?”

Süleyman Oktay;

Derbi maçları maneviyatları, anıları, unutulmazları ve efsaneleriyle taraftarların üstünde müthiş etkileri olan maçlardır. Derbilerde yaşanan bazı enstanteneler, bazı goller, galibiyetler ve futbolcular yıllarca konuşulur. (Fenerbahçe’ye karşı elde edilen 10 kişilik 4-2 galibiyet gibi…)

Bu hafta Pazar günü işte yine çok önemli bir derbi maçı daha Galatasaray’la İnönü’de oynanacak. Şampiyonluğu direk etkileyecek bir maç. Beşiktaş 3 puanı aldığı taktirde son iki derbiyi kazanmanın onuru ve gururuyla ve de taraftarlarının sevgisini kazanmış bir şekilde sezonun son maçlarını da alıp, sezon sonu kim şampiyon 2’nci, 3’üncü olacağının hesabını yaparak sezonu kapatıp önümüzdeki sezona daha güçlü girmenin ve de şampiyon olabilmenin hesapları ile bu sezonu noktalayacaktır.

Gönül ister ki tüm maçları 3 puanla kapatıp sonucu beklemek…

Tabiki Galatasaray’ın bu hafta Karagümrük beraberliği bu derbinin önemini bir kat daha arttırmıştır. Birde İnönü’de derbi kaybetmeyen Beşiktaş’ın galibiyeti şeklinde üst taraf iyice karışacak 3 takım arasında lig yeniden başlamış olacaktır. Beşiktaşlılar olarak tüm maçları alıp 2 takımın puan kayıplarını bekleyip lig sonunun nasıl şekilleneceğini görmek gerekiyor.

Çünkü ipler Beşiktaş’ın elinde değil Beşiktaş tüm maçlarını alıp rakiplerinin kaybetmelerini beklemekten başka yapacağı bir şey yok. Ama Beşiktaş, Galatasaray’ı yenip hayal kurabilir. Niye olmasın?