Fatih Doğan'ın açıklamaları şöyle:

Beşiktaş’ta son üç maç herkesin kimyasını bozdu. Zaten olğanüstü bir süreçten geçiyoruz, Beşiktaş takım olma yolunda ciddi bir felsefe değişikliği yaşıyor Valerien İsmael’in oynatmaya çalıştığı oyun, kamp döneminde çalıştığı sekiz maç çıkmıştı ve transferler Valerien İsmael doğrultusunda yapılmıştı. Biraz daha savunma kalıp, ters ve uzun toplarla çıkan ya da ikinci taktik planla önde pres yapıp sonrasında rakibin hatasından kaynaklanan bir takım hızlı geçişleri sağlayıp gol arayan bir takım şimdi bu belli dönemlerde tutuyordu 45. Dakikadan sonra enerji efektif kullanılmadığı için ya da kontrollü ve sürekli bir takım baskısı olmadığından yorgunluk ortaya çıkıyordu.

Şimdi bu takımdan daha önde basan, takım halinde hücumu düşünen, kanat beklerinin oyuna daha çok dahil olduğu bir sisteme döndük. Şenol Güneş’in geçmişte orta sahayı daha güçlü kılan, geçişlerin orta sahadan yapıldığı, uzun topun çok fazla tercih edilmediği bir yapıydı.

Temeldeki bu mantelite değişikliği Beşiktaş’ı sarstı. Oyuncular kolay adapte olmaz bu tür geçişlere. Şenol Güneş’in istediği ve üzerinde durduğu en önemli nokta sağ ve sol bekin oyuna katılması sürekli ileri gidip gelmesi, top taşıması hücumu beslemesi idi ama ne Masuaku ne Rosier performansından dolayı bunu sağlayamadı.

Orta sahada da nitelikli pas oyunu olmadığı içinde Beşiktaş istediği baskıyı zaman zaman oluşturamadı. Son maçlarda da takım olamamanın getirdiği bir takım sıkıntılar görmüştük bu da Beşiktaş’ın son üç maçtaki stratejik ve tercih hataları ama genelde sezon başından yansıyan hatalar olarak görüyorum. İstediği sonuçları alamadı ve şampiyonluk yarışında artık mucizelere kalan bir darbe almış oldu.

Şu anki idmanlara baktığımızda ise Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışı içinde olması lazım ama bazen idmanlar yanıltabilir. Takımlarına sadece idmanlarda değil sahada da yüksek olarak görmek lazım. Beşiktaş bunun sancısını yaşıyor idmanlarda iyi ama maçlarda gel-gitler yaşayan bir Beşiktaş var.