Özen'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

EMRE BELÖZOĞLU BU RİSKİ ALDI 

Başakşehir takımının neredeyse tamamı olgun ve belli bir düzeni çok ciddi sorunlar çıkarmadan oynayabilecek kadar nitelikli oyunculardan kurulu. En başta kalecisi olmak üzere, rahatlıkla pas oyunu oynayabiliyorlar. Volkan'dan başlayarak bir pas oyunu oynama şansı var. Zaman zaman hatalar da oluyor.

Bu oyunu benimsemiş olan ekipler riski burada alıyorlar. Yani üzerinize sert bir rakip gelebilir, koşuyla baskı yapabilir. Yönlendirmeli baskı yapabilir. Dolayısıyla sizin pas kaliteniz ne kadar yüksek olsa da sizi çaresiz bırakabilir. Emre Belözoğlu da bu riski aldı. 

BEŞİKTAŞ'IN HATALARINDAN BİRİ BUYDU

Beşiktaş da yönlendirme yapmadı. Yani zayıf halkayı seçmedi. Başakşehir'in oyuna bir taraftan başlamasını zorlamadı. Bir tarafı seçip, çeyrek sahada daha kolay bir baskı yapabilirdi. Bunu yapmadı. Bana sorarsanız, bu Beşiktaş'ın hatalarından bir tanesiydi. 
Eğer oyunu geriden kurmak isteyen bir ekiple oynuyorsanız girin iki stoperin arasına. Sonra da çeyrek sahaya yığılın. Yani sahanın dörtte birinde baskı yapın. Böyle bir durumda deli gibi koşmaya da gerek kalmayacak. 

KİMSE ROBOT DEĞİL

Başakşehir presi kırdı. Pas kalitesi. Sakin kaldılar. Yani oyunun başında ben hayretle izledim. Yani 40 bin seyirci geliyor. Koşuyla birlikte bir Premier Lig takımı geliyor... Pas, pas, pas... Sakin, soğukkanlı. Bir iki defa hata yaptılar, kaptırdılar, pozisyon verdiler. Buna rağmen o presi kırmayı başardılar.

Zaten her geçen dakika Başakşehir'in lehine olacaktı. Pres temposu düşer. Bu doğaldır. Yani kimse robot değil. Sonsuz enerji de yok. O presi kırdı Başakşehir. 

İKİ OYUN KURUCUSUNU DA OYUNA SOKAMADI

Beşiktaş ilk devre, kırılan pres neticesinde kendi oyun pratiğinden uzaklaştı. Kendi iki oyun kurucusunu da oyuna sokamadı. Beşiktaş takımı iki oyun kuruculu oynar. Rachid Ghezzal yokken az oyun kurucuyla oynar. Mesela oyunu kurarlarken, Galatasaray birkaç oyun kurucuyla daha oynar. Fenerbahçe'nin birkaç oyun kurucusu var. Başakşehir'in birkaç oyun kurucusu var. 
Beşiktaş kendi iki oyun kurucusunu da oyuna sokamadı. Birincisi Salih'ti. Başakşehir üzerlerine gelirken, safları sıklaştırmak için Berkay'ı stoperlerinin önünde kullandı. Onu stoperlerin arasına aldı. Beşiktaş Başakşehir'in üzerine giderken de Berkay stoperlerinin önüne çıktı. Topu kullanan oyuncu o oldu. Bunu doğru bulmadım. Bu hem Salih'i etkisizleştirdi hem de Weghorst'u.