Süleyman Oktay;

Beşiktaş’ın kendi sahasındaki üç maçtaki puan kayıpları yaşadı ve sadece büyük takımlara karşı değil…

Beşiktaş var olan temposuyla çok iniş, çıkış yaşıyor. Belirli ve devamlı bir performans sergileyemiyor. İyi oynadığını söylediğimiz beş maçtada sadece 45 dakikalık süreçlerde varlık gösteriyordu, ikinci yarılarda ise kötü bir Beşiktaş izliyorduk. Puanı korumaya çalışan, defans yapan, 18 içine kapanan bir Beşiktaş izliyorduk.

Tüm bunlarıda karşısında güçlü takımlar olmadığı halde yapıyor, kapanıyordu neredeyse oynadığı her maçın berabere biteceğine dair bir görüntü sergiliyordu.

Bizim beklentimiz ise o 45 dakikaların üstüne koyarak gidebilecek bir Beşiktaş, bunu organize edebilecek bir Beşiktaş ve Valerien İsmael hesapladık. Bence bunu yapmakta çok zor değildi. Çünkü 45 dakikalık sergilediği ve hepimizi mutlu eden futbolu vardı, bununla birlikte kredisi açılan bir Valerien İsmael vardı tüm bunlar Beşiktaş’ın bu futbolu 90 dakikaya yayacak düşüncesi oluştu.
Sonra ise her şey böyle olmadı artık sadece 45 dakika değil 90 dakika boyunca iyi futbol oynamayan bir Beşiktaş gördük. İstanbulspor ve Giresunspor maçlarında iyi oynamadı, son Trabzonspor maçında da iyi değildi. 

Beşiktaş bir istikrarsızlık çiziyor. İniş ve çıkış yapan bir takım görüntüsünde ve puan kayıplarının sebebide bu gerçeklik.

Beşiktaş belirli bir oyun sistemini sahada 90 dakikaya yayarak tabi bu şu demek değil tempoyu yapıyor, rakiplerine nefes aldırmıyor, alan bırakmıyor, topu 4 saniyede geri alıyor, bunu zaten 90 dakika dünyada yapan takım yok, böyle bir şey yok ama bunu ilk 45 dakikanın belli bölümlerinde, ikinci yarının belirli bölümlerinde yapılabilir. Bunu gerçekleştirecek olanda hocadır, ayarlamaları yapacak. Sen 45 dakikada tüm enerjini harcarsan, ikinci yarıya enerjin kalmazsa o zaman zor olur tabi şimdi o 45 dakikalarıda özlüyoruz. Şu anda Fenerbahçe ve Başakşehir ardından dördüncü sıradasınız, bu arada Fenerbahçe ve Başakşehir’in maç eksiklikleri var, bu takımlar bu maçlarınıda kazanarak kapatırlarsa o zaman oluşacak puan durumu karşısında ne yapacaksınız? Dördüncülüğe, beşinciliğe oynayan bir Beşiktaş ortaya çıkar bir an önce Beşiktaş en azından sahada mücadeleci, boşluklarını iyi kapatan, istekli ve arzulu görüntü veren hüviyetini yakalaması lazım. Bundan sonrası için puan kayıpları yapmaması lazım. Dünya Kupası arasına kadar çok az puan kaybı yaşamalı.