Teknik direktör Şenol Güneş’in takımın başına gelmesi ile yeniden yapılanma sürecine giren Beşiktaş, gelecek yıl için şimdiden kollarını sıvadı. Devre arasında 5 ismi kadrosuna dahil eden Siyah-Beyazlı ekip, takımdan ayrılacak isimlerin yanı sıra sisteme uygun oyuncuları da belirlemeye başladı.

Ara transfer döneminde Vincent Aboubakar, Amir Hadziahmetovic, Omar Colley ve Onur Bulut’u bonservisi ile takıma kazandırarak yeni yapılanmanın ilk adımlarını atan Siyah-Beyazlılar, teknik direktör Şenol Güneş’in raporu ışığında elindeki isimlerin sözleşmelerini ve satın alma opsiyonlarını değerlendirecek.

Beşiktaş, bu doğrultuda Cenk Tosun’a yeni sözleşme teklif edecek. Premier Lig’de geçirdiği yılların ardından Siyah-Beyazlı ekibe dönen milli golcü, 600 bin euro garanti ücret ve bonuslar karşılığında Beşiktaş’a imza atmıştı. MLS ekiplerinden Chicago Fire’ın teklif yaptığı Cenk Tosun, kariyerine Siyah-Beyazlı ekipte devam etmek istediğini ifade ederken yönetim de harekete geçti. 600 bin euroluk maaşı bonuslarla beraber 1.8 milyon euroya çıkartmaya hazırlanan yönetim, Cenk’in de söz konusu teklife sıcak bakacağını düşünüyor.

Yönetim, teknik heyetin jokeri haline gelen Tayfur Bingöl’ün 1.3 milyon euroluk satın alma opsiyonunu kullanmaya hazırlanıyor. Siyah-Beyazlılar sol bek transferinde istediği isimlerle anlaşma sağlayamaması durumunda ise Masuaku’nun 2.5 milyon euroluk opsiyonunu devreye sokarak kadro iskeletini koruyacak.

Siyah-Beyazlı ekipte bütçenin de gerçekçi bir düzeye indirilmesi gündemde. Beşiktaş, 25 milyon euroyu bulan maaş bütçesini 18-20 milyon euro bandına çekmeye çalışacak. Bu sebeple, kadroda ihtiyaç fazlası olarak belirlenen tüm oyuncuların ayrılıklarına izin verilecek. Yönetim, bonservis harcamalarını da kontrollü olarak düşürmeyi hedeflerken serbest statüde yer alan isimlere transferde öncelik verecek. Beşiktaş, Dele Alli’den oluşacak boşluğu bu doğrultuda Miha Zajc ile doldurmak istiyor. Alli’nin maaş yükünden kurtulacak Siyah-Beyazlılar, Zajc’ı senelik 1.8 milyon euro maaşla 4 yıllık sözleşmeye imza attırmak adına yoğun mesai harcayacak.

Kaynak: Karar