Fatih Doğan'ın açıklamaları şöyle:

Kenan Karaman, Mircea Lucescu’nun Türk futboluna kazandırdığı, Almanya’dan getirip milli takıma aldığı, milli takımdan sonra gündem olan Galatasaray ve Beşiktaş’ın gündemine giren kıymetli bir oyuncu idi ama bir türlü sistem oyuncusu olduğu için bireysel yetenekleri itibariyle Beşiktaş’ta başlangıç serisi iyi olmadı.

Bir türlü sevmedi Beşiktaş taraftarı, özelinde çok karakterli bir çocuk, iyi bir çocuk ama yetenekleri durumları, bir şeye başladığınız zaman bir şeylerin önünü alamıyorsunuz ya, son karşılaşmada benim de hoşuma gitmedi bir grup taraftar oyuna girerken, Beşiktaş kazanıyor vesaire o hoşgörü de gösterilmedi; ıslıkladılar.

Hal böyle olunca, arka planda oyuncuya da teklif olunca o da artık menajeri de kendisi de Schalke’nin teklifini değerlendirmek istemiş, Beşiktaş Kulübü de bu ortamdan dolayı oyuncunun bu teklifine Schalke’nin üç yıllık anlaşmasına olur verdi.

Sezon sonuna kadar ücretleri var biliyorsunuz alacak, o ücretlerini de almayarak bonservisini alarak üç yıllık anlaşma yapıyor…