İşte Serdar Sarıdağ’ın açıklamaları:

“ŞENOL HOCA SEZON BAŞINDA GELSEYDİ…”
Herkesin aklından aynı soru geçiyor: Şenol Güneş sezon başında gelseydi farklı olabilir miydi? Bence kesinlikle farklı olurdu. Şenol Güneş bu ligi bilen bir teknik direktör. Biz bu sözü söylediğimizde tepki gösteriliyor, diğer hocalar futbolu bilmiyor mu diye. Futbolun ortak bir dili var ama liglerin de kendine göre değişkenleri var. Bizim ligimiz farklı bir lig. Şenol Hoca da bu ligin dinamiklerini iyi biliyor. Valerien Ismael teknik taktik eksikliklerinin yanında saha dışını da iyi yönetemedi, takıma liderlik edemedi. Beşiktaş da bunun sonucunda şampiyonluğu kaçırmış oldu. 

“EN GÜZEL SÖZÜ ABOUBAKAR SÖYLEDİ”
Şenol Hoca ile birlikte devre arasında yapılan transferlerin de Beşiktaş’ın yükselişinde önemli bir payı var. Özellikle Aboubakar’ın varlığı Beşiktaş’a saha içinde ve saha dışında çok olumlu etkiler yaptı. Onur, Hadziahmetovic, Colley gibi isimler ciddi süreler aldı, kadroya derinlik kazandırdı. Aboubakar’ın bir demeci olmuştu, “Şenol Hoca ve ben sezon başında gelseydik şampiyon olabilirdik” demişti. Bence en güzel özeti bu. Bu ikili sezon başından beri Beşiktaş’ta olsa belki kesinlikle şampiyon olurdu diyemeyiz ama Beşiktaş sezona kesinlikle şampiyonluğun en büyük favorisi olarak başlardı.

“BEŞİKTAŞ’IN EN BÜYÜK TRANSFERLERİ OLUR”
Beşiktaş’ta gelecek oyuncular kadar gitme ihtimali olan oyuncular da transferde önemli bir yer tutuyor. Saiss’e Premier Lig ekiplerinden teklifler var. Bizim futbol ekonomimiz Premier Lig ekipleriyle yarışabilecek durumda değil. Oradan gelen teklifler yaz döneminde de devam ederse Saiss’in ayrılma olasılığı var. Bence çok iyi bir stoper, tutabilirse Beşiktaş’ın yararına olur. Yine Redmond özellikle ligin ikinci yarısında büyük işler yaptı, çok iyi performanslara imza attı. Daha ziyade ailevi gerekçelerle ayrılma ihtimali var. Şenol Hoca kendisini de takımda görmek istiyor. Beşiktaş’ın Redmond’u ikna etmesi için büyük çaba harcaması gerekiyor. Saiss, Rosier, Redmond gibi oyuncuları kadroda tutmak önümüzdeki sezon için Beşiktaş’ın en önemli transferi olur. Ancak Beşiktaşlılar endişelenmesin. Beşiktaş son yıllarda transferde başarı sağlayan bir takım. Bu sezon da Weghorst, Masuaku, Redmond, Gedson, Saiss, hatta Tayyip Talha ve Emrecan Uzunhan, bunlar başarılı transferler. Beşiktaş’tan kimler geldi kimler geçti. Saiss, Redmond, Rosier giderse Beşiktaş bunların yerine de yenilerini, daha iyilerini bulur.

“TRANSFERDE EN BÜYÜK İHTİYAÇ ORTA SAHA”
Beşiktaş’ın transfer döneminde bence en büyük ihtiyacı; oyunun hem defansif, hem de ofansif yönünü oynayabilecek birer tane 6 ve 8 numara. Şenol Güneş orta saha kurgusuna önem veren bir hoca. Beşiktaş orta sahası şu anda her iki rakibinin de çok gerisinde, Şenol Hoca’nın kafasındaki orta sahanın da çok uzağında. Amir, Salih, Gedson var ama buraya derinlik kazandırmak şart. Beşiktaş’ın en kapsamlı çalışması bu bölgeye olacak. Bunun dışında Saiss kalırsa 1, giderse 2 stoper daha alınacak. Kanatlarda Redmond’un durumuna göre yine 1 ya da 2 takviye yapılacak. Beşiktaş özellikle hücum hattını koruyarak yeni sezona girebilirse Şenol Hoca’nın eli yeni sezon öncesi çok güçlenir. Aboubakar, Cenk, kanatlarda Ghezzal, Redmond, sol kanada da yapılacak bir takviye var, orta saha da Şenol Hoca’nın isteği doğrultusunda şekillenirse önümüzdeki sezon bambaşka bir Beşiktaş izleyebiliriz.

“GHEZZAL SEZON BAŞI KAMPINA BAĞLI”
Beşiktaş, bu sezon Ghezzal’den hemen hemen hiç katkı alamadı. Burada önemli nokta, Ghezzal Beşiktaş’taki ilk sezonunda gösterdiği performansı yakalayabilecek mi? Böyle olursa Beşiktaş, Ghezzal’i hiçbir yere bırakmaz. Şenol Hoca, bu sezonun neredeyse tamamını kaçırmasına rağmen Ghezzal için gitsin, yerine başka oyuncu alınsın diye bir düşüncede değil. Ghezzal için bence sezon başı kampı belirleyici olacak. Şenol Hoca Ghezzal gibi bir oyuncuyu her zaman kazanmak, oynatmak ister. Sezon başında durumunu iyi görürse Ghezzal Beşiktaş’ta kalır. Bununla birlikte Ghezzal’e Arap yarımadasından bir ilgi var. Beşiktaş’ı tatmin edecek bir teklif gelirse, ancak yüksek bir bonservis bedeli karşılığında Beşiktaş Ghezzal’in ayrılığına onay verebilir. Ghezzal giderse onun da alternatifi bulunur ama Şenol Güneş oyuncunun durumunu görmekten ve önümüzdeki sezon Ghezzal’den faydalanmaktan yana…

“BEŞİKTAŞ 5 PUAN KONUSUNDA HAKLI…”
Ligden çekilen takımların maçlarıyla ilgili Federasyon’un karar alma yetkisi var mı, var. Tek başına karar alma hakkı var mı, var. Fakat Federasyon bana sorarsanız bu kararı biraz aceleyle aldı. Kulüplerle konuşularak, görüşleri alınarak karar alınsaydı daha iyi olurdu. Aslında sadece deprem değil, olağanüstü hallerin tümü için hazırlığımızı yapmamız ve kuralları, maddeleri buna göre koymamız lazım. Hem kendi kurallarımızda eksikler var, hem de UEFA’nın benzer durumlarda aldığı tavsiye kararları uygulamıyoruz. Almanya bunu böyle yaptı, Münih Türkgücü maçlarında UEFA’nın tavsiye kararını uyguladı ve puanını sıfırladı. Herhalde Almanlar bu konuda da bizden daha hazırdır. Asbaşkan Emre Kocadağ’ın “UEFA’ya itiraz edeceğiz” açıklaması oldu. UEFA bu konularda federasyonların iç işlerine müdahil olmaz, ligimizde bir şeylerin bu saatten sonra değişeceğini sanmıyorum ama UEFA’nın bu noktada tavsiye kararını bildirip “Beşiktaş haklı” demesi bile çok önemli bir mesaj olur. Sonuçta dünya genelinde uygulanan karar burada uygulanmadı. Bu uygulamadan en zararlı çıkan takım ise Beşiktaş oldu. Başkan Ahmet Nur Çebi de bu konudaki tavrında sonuna kadar haklıydı.

“BEŞİKTAŞ, OYUNCU BULACAĞI GİBİ BAŞKAN DA BULUR”
Federasyon’da yaşanabilecek bir yönetim değişikliği gündemde. Federasyon Başkanlığı için Beşiktaş başkanı sayın Ahmet Nur Çebi’nin de ismi geçiyor. Geçmişe baktığımızda hep, federasyon başkanlarının Beşiktaş camiasından olması istenmiştir. Çünkü Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kendi aralarında bir rekabeti var, Beşiktaşlı isimler bu noktada daha tarafsız görülüyor. Ahmet Nur Çebi; kendisine böyle bir görev gelirse bence üzülerek gider çünkü bir Beşiktaşlı için en onurlu, en gurur verici görev Beşiktaş başkanlığıdır. Federasyon Başkanlığı için adının geçmesi normal. Enerjisi iyi, doğru mesajlar veren bir futbol insanı. Bu enerjiyi Beşiktaş için harcaması bence daha olumlu olur ancak tıpkı ayrılması muhtemel oyuncular konusunda söylediğimiz gibi, Ahmet Nur Çebi Federasyon Başkanı olursa Beşiktaş, tıpkı her gidenin yerine oyuncu bulabileceği gibi başkan da bulur.

Duhuliye.com