Bu sezon kadrosunda önemli bir değişime giden Beşiktaş, altyapısından yetiştirdiği futbolculardan önemli bir gelir elde etti.

Bu sezon kadrosunda önemli bir değişime giden Beşiktaş, altyapısından yetiştirdiği futbolculardan önemli bir gelir elde etti. Sözleşmesi biten oyuncularla yollarını ayırdıktan sonra kadrosunda önemli bir değişime giden siyah beyazlı ekip, kontratlı futbolcularına gelen cazip tekliflere de kayıtsız kalmadı.
Beşiktaş altyapısından yetişip, bu sezon yuvadan uçan ilk isim Rıdvan Yılmaz oldu. Adı uzun bir süre Eintracht Frankfurt ile anılan 21 yaşındaki futbolcu, Temmuz ayının son günlerinde İskoçya'nın önde gelen kulüplerinden Glasgow Rangers'a transfer oldu. Beşiktaş bu transfer karşılığında 4 milyon Euro garanti ücreti kasasına koyarken, sözleşmeye 2 milyon 250 bin Euro başarı bonusu koydurdu. Siyah beyazlılar, milli futbolcunun başka bir kulübe transfer olması halinde transfer gelirinin yüzde 20'sini de elde edecek.

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde öne çıkanlar! Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde öne çıkanlar!
Siyah beyazlılarda yetişip, ayrılan ikinci isim ise; Emirhan İlkhan oldu. Serie A ekiplerinden Torino, 18 yaşındaki futbolcunun sözleşme fesih bedeli olan 4,5 milyon Euro'yu Beşiktaş'a ödeyerek, Emirhan'ı kadrosuna kattı. Yapılan sözleşmeye göre; Beşiktaş, genç futbolcunun bir sonraki transferinden elde edilecek gelirin yüzde 15'ine de sahip olacak.

Bu sezon Beşiktaş'tan kopan bir diğer futbolcu ise; Serdar Saatçı oldu. Sezon başında yapılan hazırlık kampında kadro dışı kalan 19 yaşındaki stoper, Braga ile anlaştı. Portekiz ekibi, genç futbolcu için Beşiktaş'a 2,5 milyon Euro ödeyecek ve ayrıca sonraki satışından yüzde 20 pay verecek.

Hareketli bir transfer dönemini ardında bırakmaya hazırlanan Beşiktaş, böylelikle altyapısından yetiştirdiği 3 futbolcudan 11 milyon Euro garanti ücret elde edecek. Siyah beyazlı kulübün elde edeceği gelir, hem başarılara bağlı olarak ve de bir sonraki transferlerin bedelleri çerçevesinde daha da artabilecek.

beinsport