Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'den çok tartışılacak bir öneri geldi. Çebi'nin son yapılan Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında bu sezon Süper Lig'de Play-off oynanmasını teklif ettiği öğrenildi. Siyah beyazlı başkanın talebine Galatasaray ile Fenerbahçe sıcak bakmadı.

Çebi, iki takımın ligden çekilmesini gerekçe gösterdi

Sözcü gazetesinin haberine göre, Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Atakaş Hatayspor ve Gaziantep FK'nın Süper Lig'den çekildiğini hatırlatan Ahmet Nur Çebi'nin bu durumun rekabetin olumsuz etkilediğini ve bu nedenle şampiyonun play-off sistemiyle belirlenmesini önerdi.

Fenerbahçe ve Galatasaray karşı çıktı

Çebi'nin play-off talebinine Beşiktaş'ın ezeli rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe karşı çıktı. Buna karşın diğer kulüplerin öneriyi desteklediği kaydedildi. Çebi'yi destek veren kulüplerin "Hatay ve Gaziantep’in ligden çekilmesiyle haksız rekabet ortamı oluştu. Eşitlik ilkesi kaybolda" görüşünü savundu.

"Gaziantep ve Hatay maçları yok sayılsın" dedi ama...

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, daha önce de deprem nedeniyle Süper Lig'den çekilen Gaziantep FK ve Atakaş Hatayspor'un sezon başından itibaren tüm maçlarının yok sayılmasını talep etmiş ama bu talebi kabul görmemişti. Diğer yandan kulüplerin play-off talebini TFF'ye bireysel başvuruyla taşıyacağı kaydedildi.

2011-12 sezonunda play-off oynandı

Süper Lig'de yakın dönemde play-off sistemi oynandı. 2011-2012 sezonunda Süper Lig'de play-off, Süper Final adıyla oynandı. Normal sezonu lider bitiren Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş, play-off'a hak kazandı. İlk dörte giren takımların normal sezon puanları ikiye bölünerek, play-off bölümü oynatıldı.

Süper Final'de Galatasaray şampiyon oldu

Buna göre 77 puanı olan Galatasaray 39, 68 puanı olan Fenerbahçe 34, 56 puanı olan Trabzonspor 28 ve 55 puanı olan Beşiktaş da 28 puanla play-off'a başladı. Böylece normal sezonda en yakın rakibi Fenerbahçe'nin 9 puan önünde olan Galatasaray, play-off'e daha düşük farkla; 5 puanla başladı. Süper Final'de şampiyon 12 Mayıs 2012'de Kadıköy'de belli oldu. Golsüz biten finalde Galatasaray, Fenerbahçe'nin evinde şampiyon oldu.