Şenol Güneş’in Ankaragücü karşısına çıkardığı 11’de gördük ki, rotasyona gitmiş. Olabilir, onun tercihi! Ne var ki, kupanın, Avrupa kapısını açtığını unutmayalım. Hani şampiyon olamazsanız, en azından tutunacağınız bir dal, teselliniz olur.

Tayyip’in yanına Emrecan’ı stopere çekerken, Saiss’i ise Salih’le savunmanın önüne koymuş. Niye koymuş diye hesap soracak halimiz yok!

Ancak, Ankaragücü’nün forvette bir silahı var ki, tutabilene aşk olsun! Emre Kılınç’ın asistiyle topla buluşan Sowe takımını 12’de öne geçirdi. Peki, stoperde Saiss olsaydı, Sowe o kadar rahat bir vuruş yapabilir miydi? Ki Sowe, Emrecan’ın bakışları arasında fileleretopu gönderdi! 

Bitmedi... Masuaku gibi savunmanın solunda Kartal’ın bankosunu yedeğe çekmek de nerden çıktı? Keza Cenk Tosun... Golü kim atacak arkadaş? Muleka forvet, ama onun kanatlarda etkili olduğunu bilmeyen yok!

Taşlarla fazla oynamanın doğruluğunu da bize kimse anlatamaz! ‘Onu oraya çek, onun yerini değiştir’ düşüncesiyle ne pozisyon üretirsiniz, hadi onu geçtik, kalenizde sık sık tehlikeler yaşarsınız. Tıpkı ilk yarıda olduğu gibi!  

Müthiş mücadele

Ve Güneş baktı olmuyor, Cenk Tosun ve Redmond’u, ilerleyen dakikalarda Masuaku’yu sahaya sürdü. Biraz geç oldu ama, doğru yolu buldu hoca! Görüyoruz ki Mert geri paslarda hata yapmaya devam ediyor, ayağının ayarı yok, ayarı!
Olacak iş değil, 60’da Sarper Barış Saka, Muleka’ya direkt kırmızıyı çekti! Muleka yumruk atmıyor, rakibini itiyor. Ne gördün de kırmızıyı çektin ey Saka? Neyse ki Saka, VAR’ın uyarısıyla izledi, kırmızıyı, sarıya çevirdi. Ya VAR uyarmasaydı?

Peki, 67’de Umut Meraş’ın soldan kestiği topta, Radakoviç, sağ eliyle topun yönünü değiştirdi. Geçse Muleka topla buluşacak. VAR baktı, bir şey görmedi, bence buz gibi penaltı!

Masuaku’nun da oyuna girmesiyle, Kartal ilk yarıdaki o dağınık futbolundan uzaklaştı, vites yükseltti, 71’de Redmond kaleyi yokladı, top Gökhan’da kaldı.

Cenk Tosun, 77’de sahne aldı, kaleci Gökhan’dan dönen topu, tamamladı, skoru eşitledi. Sağlamsa Cenk Tosun yedek olmaz. Niye mi? 81’de Redmond sağdan Muleka’yı gördü, Gökhan’la karşı karşıya atamadı. Onun içindir ki Cenk Tosun diyoruz! Ha bir de 88’de dağlara - taşlara vurduğu var ki, gözlerimize inanamadık!

Valla, maçın ikinci yarısında, müthiş ve de keyifli bir mücadele izledik. İki takım adına hop oturup, hop kalktık!

Uzatmada, her iki takımın ‘tur’ umudu, futbol kalitesini bir tık öne çıkaran faktör idi.

Sanırsınız ki, takım beş kişi! Arkadaş o kadar oyuncu var, niye Atiba tercihi? İki kez kullandı, aynı köşeye vurur mu hocam? Bir de Masuaku, kaçırdı! Ankaragücü kupada çeyrek finale kaldı, kutluyoruz.

Yanlış on bir, yanlış penaltıcı seçimi, çeyrek finale veda ediş, geriye ne kaldı; Süper Lig? Şimdilik o da uzakta, tabi şimdilik!

Bilal MEŞE / Milliyet