Melih Gümüşbıçak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"DERS NİTELİĞİNDE MAÇ"

"Beşiktaş-Başakşehir karşılaşması Süper Lig’de yenilgisi bulunmayan üç takımdan ikisinin karşı karşıya geleceği ilginç bir karşılaşma.
Adından anlaşılacağı üzere futbolseverlerin tamamının ilgisini çekmekten öte futbola teorisyen olarakta gönül veren ya da futbolun teorisiyle ilgilenen hoca adayları veya hocalar içinde son derece ilginç derslere konu olabilecek bir karşılaşma oynanacakmış gibi geliyor bana."

"BAŞAKŞEHİR EN HAZIR TAKIM GÖRÜNÜMÜNDE"

"Çünkü sadece namağlup değil aynı zamanda ligin namağlup üç takımdan iki tanesi bu karşılaşmada birbirleriyle mücadele edecekler ama bu üç takımdan ikisi hem Başakşehir, hem de Konyaspor takımları ligde oynadığı maçlarda şu ana kadar gol yemeyen iki takım. Zaten hafta arasındaki antremanların hemen hemen tamamında buna vurgu yapan Valerien İsmael Başakşehir takımının gol yememesini, savunma kurgusunun son derece sağlam doğru olmasından dolayı oyuncularına uyarılarda bulunmuş. Aslında bu sezonki performansı Başakşehir takımının savunma kurgusunun oturmuş olduğu, gol yememesinin, ligde oynadığı maçlarda gol yememesinin dışında Avrupa maçlarından dolayı sezona erken başlayan Başakşehir 11 maç yapmış ve bu 11 maçta hiç mağlup olmadığı gibi kalesinde sadece 4 gol görmüş. Avrupa kupası maçlarında bir maçta, bir golden fazla gol yememiş ligde zaten gol yemeyen bir takımdan bahsediyoruz ve Avrupa kupalarında da sadece  4 gol yemiş. Toplamda 11 maçta 24 gol atıp, 4 gol yemek son derece bence önemli bir başarı tabi bu karşılaşmalarda oynanan rakiplerin güç dengesi ya da işte rakiplerin ağırlığı konusunda tartışılabilecek bir takım doneler olsa da yinede sonuçta Emre Belözoğlu’nun ve ekibinin takımı şu anda ligimizin en hazır, en doğru işleri yapan takımlarından birisi görünümünde."

"BEŞİKTAŞ KALESİNDEKİ TEHLİKELERİ DERT ETMELİ"

"Beşiktaş’ta seyircisinin takdirini, beğenisini taraflı tarafsız herkesin oynanan futbol ve kadroyla birlikte beğenisini kazanmış bir takım olmasıyla birlikte henüz Başakşehir kadar fazla maç oynamadığı ve sezona o kadar erken başlamadığı için Başakşehirden belki biraz geride. Takım formu ve takımın birbiriyle uyumu açısından. Valerien İsmael Başakşehir takımının savunma kurgusu nedeniyle gol atması zor bir takım olarak oyuncularına, talebelerine anlatmaya ve ezberlemeye çalışsa da bence asıl Beşiktaş’ın kendi takım gerçekleriyle birlikte Başakşehir savunmasından çok Başakşehir’in hücum organizasyonlarını ve Beşiktaş’ın kendi kalesindeki tehlikeleri dert etmesi gerekiyormuş gibi görünüyor. Benim kendi şahsi yorumum bu çünkü Beşiktaş takımına baktığımızda ligde oynadığı maçlarda bir tek ilk hafta Kayserispor karşısında kalesini gole kapatabilmiş onun dışında oynadığı bütün maçlarda bir ya da daha fazla hatta Alanyaspor karşılaşmasında kalesinde üç gol birden gördüğünü söyleyebiliriz."

"BAŞAKŞEHİR BEŞİKTAŞ'TAN DAHA İYİ DURUMDA"

"Yani Beşiktaş’ta bir şekilde orta alan ve hücum organizasyonları bakımından, yüksek tempoyla erken gelen bir golle, coşkulu futbolla, hem Beşiktaş taraftarına hem de taraflı tarafsız bütün futbolseverlerin beğenisini kazanan Beşiktaş takımında asıl sıkıntı henüz savunma kurgusunun tam olarak oturmamış olmasından kaynaklanıyor bence ve karşılarında da son derece seçenekleri bol, kadro derinliği açısından Beşiktaş’tan belki de daha iyi durumda olan bir Başakşehir Kulübü var. Başakşehir futbol takımı o nedenle eğer Vodafone Park Stadı’nda gole daha yakın taraf olacakmış gibi geliyor çünkü Beşiktaş kalesine gelen, isabetli topların gol oranı da yüksek olan bir takım, kendi kalesinde yaşadığı bu sıkıntılar sebebiyle Beşiktaş’ın mutlaka gol bulacağını ama gol yemeden tamamlamasının çok zor olduğunu düşünüyorum."

"BEŞİKTAŞ, EN DİŞLİ RAKİPLE OYNAYACAK"

"Siyah Beyazlı takım ve Valerien İsmael için bence bu karşılaşma şu ana kadar ki, en dişli rakiple oynayacakları karşılaşma olarak görünüyor ve hem takım açısından hem de hoca açısından, teknik ekip açısından da önemli bir test maçı olacağını düşünüyorum. Bakalım bu karşılaşma nasıl bir sonuca gebe olacak. Bir kere hakikaten enteresan ikilili mücadeleler daha doğrusu enteresan düellolarında olacağını zannettiğim bir karşılaşma olacak. Özellikle Beşiktaş cephesine baktığımızda coşkulu futbol, ileride basan, rakibe pek fazla fırsat tanımayan, direk hedefe yönelik çokta fazla topu evleyip, gevelemeden oynamaya çalışan bir Beşiktaş, tribünlere de, seyircisine de zevk veren bir Beşiktaş ama bu tempoyu Başakşehir karşısında ne kadar sürdürüp, sürdüremeyecekleri belli değil. O nedenle Beşiktaş’ın oyun mentalitesinde ve oyundaki yapısında biraz daha çeşitlilik olması gerekiyor sadece coşkulu hücumu değil aynı zamanda daha fazla pas yapan, oyunu tutmayı becerebilen ve istediği anlarda tempoyü düşürüp, istediği anlarda yükseltebilecek, oyunun direksiyonunu elinde bulunduran bir takım hüviyetide kazanabileceği seçeneklerinin olması lazım. İşte asıl mesele bu!... Bu karşılaşma bunun da test edileceği bir karşılaşma olacaktır."