Onnik Azinyan;
Transferde Beşiktaş huzura eriyordu, Pendikspor beraberliği ile tekrar kaosun içine girdi. Bu affedilmez, teknik hata sorun mu? Şenol Güneş sorunu mu? Hakem sorunu mu? Yönetim sorunu mu?

Müslüm Gülhan;
Burada en masum hakem, şu an herkes yönetim elindeki en güzel savunma mekanizması orası olduğu için oraya savuruyor. Oraya gelmeden eldeki verileri çok iyi analiz etmek gerekir.

Birincisi Beşiktaş'ta cidd ibiçimde yönetim sorunu var. Bu artık taraftar tarafından da çok ciddi şekilde dile getiriliyor. Geçen sezon Delle Ali uçaktan indirdiler cuma günü, cumartesi günü 11'de oynattılar. Ondan sonra Muleka'yı kaybettiler. N'Koudu'yu kaybettiler.

3 tane transfer yapıldı, isimlere bakıldığında gayet iyi isimler.  Fakat Şenol Güneş kampa gittiği zaman götürdüğü takımı getirip Avrupa maçlarında ve ilk lig maçında oynattığı zaman çok sistematik değil ama bir belirli prensipler üzerinde bir şey oturttu. 

Amir 6'da oynarken, 2 8'li oynuyor Salih ile Gedson. 

Gedson'un özellikle Aboubakar ile Muleka ile ilişkisi oyun formatında çok başarılı. Var olan kadro içerisinde oyun kurgusu çok iyi.

Rosier ve Onur kenarda oynuyor. Oradaki atakları Muleka çift santrafora veriyor,  Masuaku tek kalıyor. Masuaku'nun top kullanma becerisi, savunmada zaafları var ama top kullanma becerisi çok yüksek olduğu için istediği mesafede topu kullanabiliyor. O yüzden çok sıfır ainmek ya da çok içeri kat etmesi gerekmiyor.

Amir 6 numara ama topu iyi kullanabilen bir 6 numara oynuyor. 

Şimdi böyle bir format tuttu ve öyle ya da böyle sonuçta aldı.

Geliyorsun Pendikspor maçına. Yeni lige çıkmış, tecrübesi yok, antrenörünün tecrübesi yok. Bir ilçe takımı. 

Sen Beşiktaş'sın, kaç senelik bir mazin var. Böyle bir takıma karşı çok tecrübeli diye lanse ettiğin bir teknik direktör ile çalışıyorsun. İlk yarıyı öyle ya da böyle kontrolünde geçirmişsin. 1-0 öndesin, ikinci yarı kadron elinde. 

Üç tane oyuncuyu birden oyuna alıyorsun, Muleka'yı çıkarttık, Amir'i çıkarttın, Rosier'i çıkarttın 8+3'ten dolayı Onur'u beke getirdin. Bütün formasyonu değiştirdin. Oyuncu formasyonu değişince oyun formasyonu da değişti. 

Amir çıktıktan sonra Gedson ve Salih iki sekizden, iki altıya döndü. Chamberlain'i ise on numaraya çektin. Rebic ve Aboubakar anlaşamıyor, Rashica yine iki gün olmuş gelmiş ve Aboubakar ile anlaşamıyor. 

Böyle bir değişiklik olmaz.

Bir teknik direktör bunu yapmaz. 

Onnik Azinyan;
Teknik direktöre mi yazıyorsunuz?

Müslüm Gülhan;
Tabii tamamen...

İlk onbire Rebic'i alırsın, oynatırsın. İkinci yarı onunla Chamberlain'i değiştirirsin. Rashica'yı oynatma yeni gelmiş. Buradaki geçişi o takımın dengesini bozmadan çok yumuşak olması lazım ve senin taktiksel olarak çalışman lazım. Hangi kalitedeki oyuncuyu alırsan, al muhakkak suretle oynatmak istediğin formatın  ayrıntılarını antremanda verecek zaman dilimine ihtiyacın var. Sen bunu vermeden sırf tribünlere, sırf yönetimi kurtarmaya yönelik bir hamle olarak, hemşerisini kurtarmaya yönelik olarak, Beşiktaşılılk ile alakası yok Trabzonluluk ile hemşerisini korumaya yönelik tamamen onu korumaya yönelik hamleler yaparsan, Beşiktaş'a zarar verirsin ve verdin puanı kaybettin. Bu çok büyük tehlikeli teknik direktörlük zaafiyeti.

duhuliye.com

Haber1903 youtube kanalına abone olmak için tıklayın..