Süleyman Oktay;


Beşiktaş yıllarca unutulmayacak bir galibiyeti adeta tarih yazarak aldı.

10 kişi kalmasına, 1-0 yenik mağlup durumda olmasına rağmen, pes etmeyen futbolu, futbolcuları ve teknik heyeti televizyon başındaki taraftarlarının dualarıyla da mübarek ramazan gününde büyük bir galibiyet elde etti.

Maçın ilk yarısı Beşiktaş adına olumlu geçmedi hatta kötü bir ilk yarı idi skor 1-0 ve 51. Dakikada Welinton kırmızı kart görmüş bir Beşiktaş vardı sahada yani her şey Beşiktaş için olumsuz gözüküyordu, üstüne üstlük 51. Dakikada birde penaltı kazanan Fenerbahçe vardı sahada.

Şenol Güneş’in Redmond ve Maxim’i oyuna alması çok önemli teknik direktör hamleleriydi. Çünkü 10 kişi kalmış olan takımını, 4 ofansif futbolcusuyla oynayıp bütün riskleri alarak orta sahada mücadele gücü olan bir tek Salih ile orayı kapatmaya çalışan Beşiktaş, Redmond’un müthiş futbolu ve Fenerbahçe defansının zaaflarından çabukluğu, sürati, çalımlarıyla faydalanması 3 asist 1 gol atarak adeta maçın gidişatını olduğu gibi değiştirmesi sahalarımızda çokça görünen bir başarı değildir.

Tabii ki Redmond’un yanına Cenk – Mert – Salih’i bu başarıda öne çıkan isimler olarak ekleyebiliriz.

Şenol Güneş’e burada ayrıca bir parantez açmak istiyorum; 10 kişi kalmasına rağmen, orta sahada bir tek Salih ile oynayıp Gedson’u oyundan alarak yerine Necip’i stopere alması ve 4 ofansif futbolcuyla oynamasıda başarıyı getirmiştir.

Çünkü Fenerbahçe’nin 3’lü defansını süratli, çabuk Redmond ile çökerteceğini görmüştür. 

Bu sezonun olumsuzluklarını ve üzüntülerini ancak derbi galibiyetleri ile unutturup bütün camiayı sevindirerek görevlerini yerine bir nebzede olsada getirmiş oldular.

Şimdi sırada 30 Nisan tarihindeki İnönü’de karşılaşacak Galatasaray maçı var.