Deprem nedeniyle ligden çekilen Gaziantep FK ve Atakaş Hatayspor'un tüm maçlarının yok sayılmasını isteyen Beşiktaş'a cevap veren TFF, 12 Şubat'ta aldığı ve oynanmış maçların tescilini öngören kararın değiştirilmeyeceğini duyurdu. TFF açıklamasında Tahkim Kurulu detayı da dikkat çekti.

TFF: Tahkim Kurulu'na başvuru yok

TFF, bugün yaptığı açıklamada, 12 Şubat'ta kararın duyurulduğunu hatırlatarak, "Bu tarihten itibaren, Türkiye Futbol Federasyonu'nun bağımsız yargı kurullarından Tahkim Kurulu'na hiçbir kulüpten resmi bir itiraz başvurusu yapılmamıştır" dedi.

TFF kararına Beşiktaş'ın 7 gün içerisinde Tahkim Kurulu nezdinden itiraz etmesi gerekiyordu. TFF, bugünkü açıklamasıyla Beşiktaş'ın bu itirazı yapmadığına dikkat çekti. TFF, böylece Beşiktaş'ı nihai karar mekanizmasına da yönlendirmiş oldu.

Beşiktaş için Tahkim yolu kapandı mı?

Peki Beşiktaş Kulübü, TFF Tahkim Kurulu'na itiraz hakkını kaybetti mi, hukuksal olarak büyük bir hata yaptı mı? Konuya ilişkin olarak spor hukukçusu ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu yedek üyesi Avukat Alpay Köse ile görüştük. Köse, bir ihtimal daha olduğuna dikkat çekti. Yani Beşiktaş'ın bir şansı daha var.

"TFF kararına itiraz ederse Tahkim şansı var"

Alpay Köse, "Beşiktaş bugün TFF'nin 12 Şubat tarihinde aldığı karara itiraz ederek, ligden çekilen kulüplerin maçlarınıın yok sayılmasını ister. TFF'nin kendisine vereceği cevaba göre hareket edebilir. TFF kendisine ret cevabı verirse, o zaman Beşiktaş Tahkim Kurulu'na başvurabilir. Yani Tahkim Kurulu'na bu şekilde de gitme yolu bulunuyor" dedi.


Beşiktaş, Tahkim yolunu seçecek mi?

Beşiktaş Kulübü, konuyu Tahkim Kurulu'na taşımak isterse, öncelikle TFF'nin verdiği karara itiraz edip oradan gelecek cevabı görmesi gerekiyor. TFF'nin bugüne kadarki açıklamalarına bakıldığında Beşiktaş'ın talebini reddetmesi neredeyse kesin gibi. Haliyle, Beşiktaş, TFF'den alacağı ret cevabına Tahkim Kurulu'nda itiraz edebilecek. Özetle Beşiktaş'ın Tahkim'e başvurma şansı bitmiş değil. Ama siyah beyazlı kulüp bu yolu tercih edecek mi etmeyecek mi, göreceğiz.

Kaynak: Ajansspor