Yeni sezon hazırlıklarına 1 Temmuz'da İstanbul'da başlayan Beşiktaş, çalışmalarını sürdürdüğü 12 günde kadrosuna yalnızca Somaspor'dan Emrecan Bulut'u kattı. Ezeli rakiplerin Icardi, Dzeko, Angelino, Djiku, Szymanski gibi isimleri kadrosuna kattığı ortamda Beşiktaş yönetiminin bu sessizliği, taraftarın büyük tepkisini çekiyor.

İlk resmi maçına çıkması için önünde yalnızca 14 günlük bir süre bulunan Beşiktaş'ta sorun, tahmin edildiğinin tersine finansal problemlerin çok daha ötesinde. Zira Beşiktaş, bonservisi elinde olan Amartey, Redmond, Kuziaev gibi oyuncularla yahut cüzi bonservislerle transfer edilebilecek Halil Dervişoğlu, Tayfur Bingöl gibi isimlerle dahi anlaşmaya varamadı.

Beşiktaş'ta transferdeki tıkanıklığın sebeplerinin en başında, deyim yerindeyse "iktidar savaşları" geliyor...

Teknik direktör Şenol Güneş, yönetime isim veren bir teknik direktör değil. Güneş yönetime istediği oyuncuların mevkisini ve özelliklerini rapor ediyor.

Bu rapor sonrası görev, sportif direktör Ceyhun Kazancı'ya düşüyor. Kazancı bu özelliklerde, farklı maddi koşullarda oyuncular bulup yönetim ve hocanın beğenisine sunuyor. Transferde yol ayrımı da işte burada başlıyor.

Ceyhun Kazancı'nın getirdiği oyunculardan Şenol Güneş liste başındaki isimleri beğenirken, yönetim son sıralardaki, düşük bütçeli oyuncuların alınabileceğini belirtiyor. Fakat yönetimin olur verdiği oyuncular, kalite ve özellik bakımından teknik direktör Şenol Güneş'ten geçer not alamıyor. Deneyimli teknik adam, yeterli görmediği oyuncuları almaktansa transfer yapmamak fikrinde ısrar ediyor.

Beşiktaş Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı ise, hocanın "kalite" ve yönetimin "bütçe" kriterlerinin arasına sıkışmış durumda görüşmeleri sürdürmeye, oyuncuları minimal şartlarda ikna etmeye çalışıyor. Transferlerin bu noktada tıkanması Kazancı ve teknik heyeti düşündürürken, yönetim "Konferans Ligi ön elemelerini mevcut kadroyla da geçebiliriz" düşüncesi içerisinde.

Bu süreç içerisinde oyuncu satışı da yapamayan Beşiktaş, talep gören tek oyuncusu Gedson Fernandes'i kaybetmeye de sıcak bakmıyor. Kaynak yaratma adına oyuncu satışı yapamayan, henüz herhangi bir sponsorluk anlaşmasına da imza atamayan yönetim, finansal durumu gerekçe göstererek transferi ağırdan alıyor.

Beşiktaş'ta gereken hamlelerin yapılması için "iktidar savaşlarının" bitmesi bekleniyor.

Duhuliye.com ÖZEL HABER