Şampiyonluk yarışı kızışmış, tartışmalı bir derbi geride kalmışken Sportmen ekibi futbol gündemini değerlendirdi. 

Yorumculara göre sosyal medyanın gazını almak için yapılan beyanatlar düşmanlığı körüklüyor...

-Kulüplerin sertleşen açıklamaları ve sosyal medya savaşları futbol ortamını nasıl etkiliyor?

ERCAN TANER: Rezalet bir futbol ortamı var. Oyuncuların performansı, teknik-taktik konuşulmuyor. İnsanlar maçı değil hakemleri izliyor. Maç sonundaki yönetici açıklamaları, kulüplerin sosyal medya paylaşımları acayip bir ortama girdiğimizi görüyorum. 18 yaşından beri fiilen bu işin içindeyim. Böyle bir dönem hatırlamıyorum. Bu yoldan çıkış bulamazsak karanlık tünele girmiş Türk futbolu, ışığı bile göremeyecek.

BAHADIR ÇOKIŞLER: Özellikle büyük kulüplerimiz iletişim noktasında büyük zaaflar gösteriyor. Hisleriyle hareket eden kulüp çalışanları yöneticilerini zora, taraftarları da birbirine sokuyor. Masumane sataşmalar neyse de taraftarların nevi şahsını zedeleyecek paylaşımlar ve söylemler iki yakın arkadaşın bile arasını açacak duruma getiriyor. Kulüpler bu konuda hassas davranmalıdır.

YASİN YILDIRIM: Seviyenin bu kadar düştüğü bir dönem hiç hatırlamıyorum. FETÖ gön dermeleri, resmi hesaplardan kahve ağzıyla yapılan açıklamalar, kendisini Kurtlar Vadisi setinde zanneden yönetici görünümlü çakma figüranlar... Er gen kafasıyla iş yapar san sosyal medyanın gazına gelirsen sadece bu kokuşmuşluğa biraz daha pislik taşırsın, taraftarları kutuplaştırıp insanları birbirine düşman edersin.

-Beşiktaş yeni sezona Fernando Santos ile başlamalı mı?

ERCAN TANER: Kalan maçları bekliyorum. Santos’un şöyle bir kredisi var; elinde bulduğu kadro bu oyundan fazlasını oynayamaz. Beşiktaş’a çok oyuncu lazım, esas mesele bu.

BAHADIR ÇOKIŞLER: Santos’un kariyerini, futbol bilgisini tartışmayız sanırım. Gelecek sezon planlarını, transferlerini kafasında hazırlıyordur. Beşiktaş başka bir macera aramamalı ve hocayla devam etmelidir.

YASİN YILDIRIM: Asla! Santos’un derbi maçındaki demode futbolunu gördükten sonra Beşiktaş’ın başında kaldığı her dakikaya yazık. Beşiktaş o statta daha kötü kadrolarla derbi kazandı. Santos kalırsa 10. haftada yeni hoca arar duruma gelir.