İşte ikilinin maç önü analizi: 

Ilgaz Çınar: "Giresunspor'un en önemli oyuncusu Serginho yok, onun yerine Kuwas oynayabilir. Giresunspor'un bugüne kadar yemiş olduğu golleri, vermiş olduğu pozisyonları hatırlayacak olursak ceza sahasına erken orta veya "cut back" dediğimiz çizgiye indiğiniz anda geriye bırakılan toplar veya havadan paslar, bunların hepsinde Giresunspor kalesinde pozisyon gördü ya da gol yedi. Bunların çok azını kaleci ya da savunma performansıyla hasarsız atlattılar, sıkıntı o. Beşiktaş bunu nasıl değerlendirebilir, buna bakmak gerekiyor. Giresunspor kapalı bir blokla karşılamaya çalışıyor ama biraz yetenekli oyunculara karşı, 2-3 pas alışverişinde hemen oyundan düşüp o az önce dediğimiz sıkıntıları yaşıyorlar. Yay üstünde hala çok şut imkanı veriyorlar. Yay üstünden sürpriz orta saha oyuncularına karşı hala savunmasızlar. Giresunspor eldeki kadroyla bir şey yapmaya çalışıyor, onu da iyi yapmaya çalışıyor ama yetenekli oyuncusu olan takımlara karşı bu iyi yaptığı şeyleri yapabilmekte oldukça sıkıntı yaşıyor. Onurcan Piri oldukça iyi bir performans sergiliyordu fakat sakatlığı var, kalede Ferhat oynuyor. Ferhat tecrübeli bir kaleci, bazen enteresan kurtarışlar yapabiliyor ama takımın direncini düşürebilen goller de yiyor. Serginho olmayınca takım yaratıcılıktan uzak ve doğru genişlemeyi yapamazsa sıkıntı yaşıyor. Giresunspor'un hücum organizasyonlarına baktığınızda Serginho sağ çizgide ve içte topla buluşup Bajic'i devreye sokan bir adam. Ben Beşiktaş'ı göreceli olarak çok rahat bir maç beklediğini düşünüyorum ama bu Şenol Güneş'in ve kadro tercihinin elinde. 

Redmond'un derbi performansı muazzamdı. Tek başına derbiyi çevirecek iş yaptı Fenerbahçe maçında, o ödüllendirilebilir mi... Bir Gedson Fernandes - Maxim değişikliği olur mu olmaz mı..."

Serkan Akkoyun: "Redmond 11 başlayacak, o performansın üstüne başka bir ihtimal yok yani. Redmond forvet arkası da oynayabilir ama bu maçta vazgeçilecek oyuncu Gedson mu yoksa Salih mi... Giresunspor dirençsiz bir takım, Beşiktaş çok yüksek perde bir galibiyetle geliyor. Yüksek motivasyonla ve gerçekten futbol oynayarak geliyor. Özellikle maçın ikinci yarısında 10 kişiyle birçok takımın 11 kişiyle oynayamayacağı bir oyun oynadı. Bu noktada zaten Beşiktaş çok moralli ve favori. Giresunspor'da Sainz ve Bajic'i kilitlediğin zaman başka gol atabilen oyuncusu yok. Dolayısıyla Giresunspor'un Beşiktaş'a çok cevap verebilecek bir planı da yok. İki oyuncuyu kilitle, gerisi sadece karşılama oyuncuları. Hiç ekstra bir şey yapabilecek bir takım değil. Beklerinden katkı alabilen bir takım değil, kenar oyuncularından değil, orta sahadan delici değil. Bu maçta kısa mesafede pas yapacak Salih yerine Gedson'u sahada tutup Gewdson Redmond'la 4-1-4-1'e yerleşip iki tane delici oyuncuyla merkezi oynadığın zaman kanat oyuncularından da katkı alacaksın. Beklerden de katkı alıyorsun ki moralli iki tane oyuncun var. Masuaku 2 maç daha oynarsa Beşiktaş'ta kalacak. Sporcunun böyle bir sözleşme motivasyonu vardır. Nerede olacağını bilir, gelecek planı yapar, ailesini ona göre organize eder. Giresunspor bu ligin en düşük tempolu, en az pas yapan, pas hızı en düşük takımlarından. Buna karşılık Beşiktaş'ın Fenerbahçe karşısındaki ikinci 45 dakikası, ligde görebileceğimiz en süratli geçişlerin yapıldığı maçtı. Bu maçta Giresun biraz geride bekleyeceği için maç sıkışabilir ilk bölümde.  Orada da bu kalabalıklık rakibi itecek, bu noktada Beşiktaş kalitesinde bir takımın bu kaostan gol çıkarmama şansı yok. En kötü yay civarından gol çıkarırsın, en kötü şut denersin ama topun yönünü değiştirirken boşluk bulmama şansı yok. Oyunun yönü değişirken bulunacak bir boşluk, o boşluğa koşu atan Redmond ya da Gedson'un kendisi atmasa bile o hareketlenmesi sayesinde bozacağı savunma yapısıyla Cenk ve Aboubakar'ın golle buluşma ihtimali yüksek."

Ilgaz Çınar: "Cenk Tosun'un Kadıköy'de attığı kafa golünün bir benzerini bekliyorum. Şenol Güneş, Fenerbahçe maçı sonrası oyuncularını rehavete sokmayacak bir hazırlık yapacaktır. Bir fırtına giriş bekliyorum Beşiktaş'tan. Giresunspor'un iki tane kısa stoperi var. Karşılayamıyorlar, hiç iyi değiller. Beşiktaş benim için mutlak favori, aksi bir sonuç ancak şöyle olur: Uzun yıllar unutulmayacak bir kaleci performansı devreye girer.

Duhuliye.com