Beşiktaş, Trabzonspor deplasmanında 2 puan bırakarak şampiyonluk yarışında havlu atma noktasına gelmişti. Ancak lider Galatasaray’ın Karagümrük’le berabere kalması sonrasında Kartal’ın iştahı kabardı!

Yarın ilk 11’de forma giyecek 3’ü yabancı 5 Beşiktaşlı futbolcuyla konuştuktan sonra edindiğim izlenime göre takım, Galatasaray maçını bir final olarak görüyor. Siyah-Beyazlılar, derbiyi kazanırsa maç fazlasıyla puan farkını 5’e indirip şampiyonluk şanslarını yüzde 20 seviyelerine çıkarabilir. Kartal, taraftarı önünde farklı bir galibiyet elde ederse rakibinin motivasyonunu kırarak yarışta suyun yönünü değiştirebilir.

80 puan yeterli olabilir

Ligi 80 puanda tamamlamayı hedefleyen Şenol Güneş, planını hayata geçirebilirse takımın şampiyonluk şansı yüzde 40 seviyelerini aşabilir. Geçen sezonun şampiyonu Trabzonspor’un 81 puanla mutlu sona ulaşmasını göz önünde bulundurursak 80 puan, şampiyonluğa yetebilir. Ancak Kartal, negatif senaryoda Galatasaray derbisinde kayıp yaşarsa sezonu kafa olarak noktalar.

‘Efendi’ olan değil; masaya vuran önemseniyor

Derbinin hakeminin Ali Şansalan olarak duyurulması sonrasında sosyal medyada bu belirlemede Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin etkili olduğu iddiası ortaya atıldı. Siyah-Beyazlı kulübün, Hatay ve Gaziantep maçlarının sonuçları konusunda TFF’yle yaşadığı büyük gerilimin ateşi henüz sönmemişken böyle bir iddianın konuşulması bence oldukça gülünç...

Geçen sezondan beri Süper Lig hakemlerinin değiştirilmesi ve VAR kayıtlarının yayınlanması talepleri geri çevrilen Beşiktaş’ın, böyle bir kararda belirleyici olması akla mantığa uygun değil.

Ancak bu tartışmalar sürerken Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in peş peşe soluğu Riva’da alması bir kez daha gösterdi ki, Türk Futbolu’nda ‘Efendi’ olan değil, masaya yumruğunu vuran önemseniyor. Beşiktaş Yönetimi’nin de artık oyunu kuralına göre oynaması gerekiyor.

Gökmen ÖZCAN / Fanatik