- Beşiktaş’ın derbi maçı performansı ve sonucu ardından Rıza Çalımbay yerine Sergen Yalçın sesleri yükselmeye başladı. Sizce kötü gidişatın durması adına atılması gerekli adım teknik direktör değişikliği midir?

Rıdvan Akar;

Beşiktaş'ın kıymetlimiz Rıza Çalımbay hocamızdan daha önemli sorunları var. Bu sorunların başında yeni yönetimin telaffuz etmediği ama gözle görülür bir enkaz sorunu var. Beşiktaş geçtiğimiz sezon çok ciddi bir bonservis harcamasıyla çoğu 4 yıllık futbolcular transfer etti ve hemen hiç birinden verim alamadı. Bu oyunculara (Onana, Zaynutinov vb.) niçin bu kadar büyük harcama yapıldığını bilmiyoruz. O transfer sürecinin şeffaf olmaması nedeniyle kimlerin bu sürece aracılık yaptığını ve imza attığını da bilmiyoruz. Şimdi bu Beşiktaş kadrosundaki kimi oyuncuların gruplaştığını, dahası hocamızın Antalya kampına itiraz edip yaptırmadıklarına ilişkin iddialar duyuyoruz. Dolayısıyla, bugün yönetim kurulunun aldığı beş oyuncunun kadro dışı bırakılması kararı yerinde ve doğrudur. Sayının gelecekte daha artması muhtemeldir. Zira Beşiktaş'ta verimsiz oyuncu sayısının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Beşiktaş'ın öncelikle kurumsal bir kimlik kazanması ve derlenip toparlanması, daha da önemlisi kendi değerlerine dönmesi açısından bu önemli dönemde alınan kararları kişisel olarak destekliyorum.

Öte yandan kıymetli hocamızın Ankaragücü maçı sonrası 'bir puan iyidir' şeklindeki açıklamasını yadırgadığımı itiraf etmeliyim.  Kendisi Beşiktaş'ın kaptanı olarak sahaya çıkmış olsaydı, çıkışta açıklamada bunu söyler miydi? Sanmıyorum. Bu sezon kaybedilmiştir. Beşiktaş'ın şu anda odaklanabileceği tek hedef Türkiye Kupası kaldı. Bu nedenle yeni hocanın bu kadroyla hedefe ulaşmak ve dertlere derman olmak açısından ne getireceğini düşünmek için erken. Kendi değerimize 4-5 maçlık şans tanıyıp harcamak ne kadar doğru? bilemiyorum. Bu nedenle eğer başka bir hocayla anlaşılacaksa, gelecek sezon planlaması için düşünülmesinde yarar olduğu kanaatindeyim. Beşiktaş tarihinin en zor dönemlerinin birinin içinden geçiyoruz. Panik kararlar almadan, doğru bir vizyonla hareket etmek önemli. Skor odaklı bir vizyonun bize hiç bir şey kazandırmadığını ve dertlerimize derman olmadığını gördük. Türbülans yaşıyoruz: Bir yıl iyi üç yıl kötü giden bir Beşiktaş krizinden kurtulmalıyız. Beşiktaş'ın değerli oyuncularının yönetimde olması ve onların bu süreci göğüslemeleri bir şanstır. Sakin ama duyarlı biçimde yönetimin aldığı kararları beklemeliyiz. Son olarak, Beşiktaş'ı bu hale bırakıp gidenlerin utanmaları gerekir. Umarım bu sürecin gelecekte şeffaf biçimde konuşulmasını sağlayabiliriz. Tıpkı KPMG Raporu'nda Orman dönemini konuştuğumuz gibi...