Müslüm Gülhan;

İlk yarıdaki oyuna baktığımızda Cenk, Masuaku’nun önünde sol çizgide kalıyordu. Oradan Aboubakar arkasına deparlar atarak gelmesi gerekiyordu pozisyon alabilmek için. Bu ilk yarı gerçekleşmedi neticede o mesafeden dolayı bunu yapabilmek olası değildi.

Aboubakar çok yalnız kaldı, Ghezzal normalde başlamaması gerekiyordu ve neticede oradan bir sonuç çıkmadı.

Durum böyle olduğunda orta sahada üç kişiye kalıyorsun, bu üç kişinin oyun kurgusuna baktığınız zaman yaratıcılık özellikleri çok üst düzeyde değil, çok standart iki tane sekiz bir tane altı numaradan hatta üç sekiz gibi duran üç oyuncudan bahsediyoruz. İkinci yarı Redmond’un oyuna girmesiyle özellikle kırmızı kartın oluşmasıyla beraber aslında bütün denge Fenerbahçe lehine değişecek diye düşünürken tam tersi oldu ve Beşiktaş lehine değişti.

Beşiktaş oyuncu grubu otuz yaş grubunda çok tecrübeli, panik yapmayacak ve bireysel olarakta sorumluluk alacak oyuncular. Fenerbahçe oyuncuları ise hiçbir şekilde sorumluluk alamıyor ve Fenerbahçe’nin saha içinde oyun aklı yok. Oyun aklı Jesus’du ve o kenarda olmadığı için oyun aklı darmadağın oldu. Kriz çıktı ortaya ve Fenerbahçe krizi yönetemedi.

Beşiktaş’ın ise Aboubakar gibi ciddi bir oyun aklı var. İstediği kadar vasat oynasın, vasat görünsün saha içindeki varlığı Beşiktaş’ın süreci yönetmesi beceresine çokkuvvetli katkı veriyor. 

Redmond’un oyuna girmesi, Fenerbahçe’nin öne çıkması Cenk’in ilk yarıdaki 40-50 metrelik koşu mesafesini 3 metreye kadar düşürmesiyle defans arkasına pozisyon buldu hem de kendi yerinden, Aboubakar’ın bütün boşalttığı alanlarda pozisyon buldu. Maçı çeviren oyuncu bana göre Redmond’du.

Alper Taş;

Redmond tabii ki bu maçın yıldızı kim? Sorusunun karşlığına koymak lazım. Oyuna giriyorsunuz ve her şeyi darma duman ediyorsunuz. Redmond hamlesi iş bitiricilik anlamında çok anlamlı bir hamle idi ve Redmond bunu kanıtladı üç asist bir gol ile yalnız burada göz ardı edilen faktör var o da Şenol Güneş’in devreye soktuğu Necip. 

Mesela Necip’inde yerini vurgulamak ve altını çizmek gerekiyor. Çünkü hamleleri kesen bir fonksiyon gördü. Redmond iş bitirici hamleleri yaparken Necip kesici hamleler yaptı. Çok önemli kesici hamleler yaptı.

Necip çok düz, gösterişsiz bir oyuncu ama saha içinde verimli bir oyuncu ve o verimliliği görmek için farklı bir göz ile bakmak gerekiyor. 

Necip oyuna girdikten sonra Fenerbahçe’ni ilk yarıda bulduğu hamleleri bulamama hali ortaya çıktı. 

Müslüm Gülhan;

Necip Beşiktaş kültürü ile yetişti, Beşiktaş kültürünün tüm dinamiklerini benimseyen oyuncu. Ne Mert Hakan ne İrfan Can herhangi bir kulübün kültürel fonksiyonlarına sahip değil.