İşte Emrah Savcı'nın köşe yazısı..

Beşiktaş yoluna emin adımlarla ilerlerken ve üst üste 5. galibiyetini almışken, hâlâ Sayın Başkan Ahmet Nur Çebi’nin Gaziantep FK ve Hatay maçlarında kaybedilen beş puan üzerinden açıklamalar zincirini anlamak hakikaten mümkün değil...

Evet, ligde üst üste 5. maçını da kazanan ve ritim yakalayan Beşiktaş için bir serüven doludizgin devam ederken, Beşiktaş Kulübü’nün TFF’ye başvuru süreci ve yine aralarındaki atışmanın bugün bile devam ettiğini görüyoruz.. Malumunuz son olarak Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig’de mücadele eden tüm kulüpleri Riva’ya davet etti. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, toplantıya katılmama kararı alarak son dönemde yapılan açıklamalara tepkisini bu şekilde gösterme yoluna gitti...

Öncelikle geçtiğimiz aylarda da bu konunun Beşiktaş’ın en geçerli konusu olmamasının üstüne basa basa değinmiştik.. Ama durum öyle bir hal aldı ki, artık Beşiktaş’ın son dönemde oynadığı akılcıl futbolu bırakıp saçma sapan saha dışı olaylarla ilgilenmesi hakikaten anlaşılaşacak bir durum değil..

Bu konu hakkında patron kim? Tabi ki, Türkiye Futbol Federasyonu.. Ne diyor Sayın başkan Mehmet Büyükkeşi: “Aceleyle bir karar almadık. Bundan önceki geçmiş uygulamalara, 30 yıldır uygulanan kararlara baktık. Samsunspor’la başlayıp deprem, sel felaketlerinde TFF hep aynı kararı almıştır. Herhangi bir mücbir sebep olmasaydı bu takımlar 3-0 mağlup oldukları için küme düşerlerdi. Ortada bir deprem var. Küme düşmeme konusunda onlara olanak sağladık. Yenilmiş olsalar bile düşmeyeceklerine yönelik bir karar aldık. Süper Lig’den 4 takım düşüyordu, bunu 2’ye düşürdük. Kulüpler Birliğinin bir karar alma yetkisi yok. Kulüplerin kararına göre bu iş olmaz. Cuma akşamı geç saatlerde müracaat oldu. 6 kulüp bunu istiyor. Gaziantep FK ve Hatay’ı çıkarırsak 11 kulüp bunun tersi yönünde kararı var. Kamuoyunu meşgul etmeyelim. Ortamı gerginleştirmeden ligi güzel bir şekilde devam ettirelim ve marka değerine zarar vermeyelim” diye net ifadeler kullanmıştı. Ve yine Beşiktaş’ın bu açıklamalara karşı, “Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, ifadeleriyle taraf olduğunu artık aleni bir şekilde beyan etmiştir. Böyle bir oylamadan bu sonucu çıkarabilmeyi de ancak ve ancak TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi başarabilir” tarzındaki olayları tırmandırıcı açıklamaları sezonun geri kalanı için hakikaten iyi bir işaret değil..

Ezcümle; umarım Beşiktaş, bu puan peşinde koşmayı bırakıp bir an önce hem bu sezon hem de ileriki sezon için yapılanmayı hızlandırma yolunu seçer.

Emrah Savcı/Yeniakit